Miasto położone w województwie Dolnośląskim, ulokowane u podnóża Gór Złotych w bliskiej odległości granicy czeskiej.

Złoty Stok posiada bogatą historię. Powstał jako osada górnicza z którą nieodłącznie związany jest przemysł. Pierwsze ślady udowadniające eksploatację kruszców w tym miejscu pochodzą z X wieku, zatem górnictwo rozwijało się tutaj na przestrzeni tysiąca lat.

Dokładna data otrzymania przez osadnictwo praw miejskich nie jest znana, natomiast oficjalnie to wydarzenie datowane jest na rok 1334. Wiadomo również, że ponad sto lat później Złoty Stok na mocy prawa stał się Wolnym Miastem Górniczym.

Czas ten był okresem dynamicznego rozwoju górnictwa w mieście. Już w roku 1507 w okolicy powstała prosperująca mennica. Wytwarzano w niej głównie złote monety i była tylko jednym z wielu obiektów tego typu. W Złotym Stoku mieściło się wówczas blisko 200 kopalni i 20 hut. Ogromne ilości wydobywanego w nich złota były uważane za 8 % całej produkcji na terenie Europy.

Gdy wspomniany surowiec się wykończył, w mieście rozpoczęto pozyskiwanie rud arsenowych wykorzystywanych później do wytwarzania arszeniku. Z nim z kolei związanych jest wiele miejskich legend, mówiących jakoby sam Napoleon Bonaparte padł ofiarą podtruwania specyfikiem.

Sam arsen wykorzystywany był do wielu celów. Za jego pomocą wytwarzano między innymi trutki na gryzonie, zielone szkło czy wyprawiano skóry. W XVIII i XIX wieku używano go także do produkcji powszechnie dostępnych lekarstw.

Wydobywany był do 1961 roku, kiedy to prace górniczo- przemysłowe zostały zakończone na terenie miasta. Dziś pozyskiwanie związków arsenu jest zabronione ze względu na wysoką szkodliwość substancji.

Ulica Złota, która wiedzie przez miasto była niegdyś głównym szlakiem komunikacyjnym, łączącym kopalnię z miastem. Aby usprawnić transport, wzdłuż drogi poprowadzono kolejkę wąskotorową, dostarczającą wydobyte surowce bezpośrednio do łamacza, a następnie do zakładu wzbogacania rudy. Z tego wybudowano trzy mosty wiszące obecnie nad Złotym Potokiem.

Na przestrzeni następnych stuleci infrastruktura górnicza uległa znacznej rozbudowie. Utworzono kolejne 300 kilometrów szybów i sztolni rozmieszczonych na 21 poziomach.

Złoto pozyskiwane w kopalniach Złotego Stoku jest niezwykle szlachetne ze względu na brak reakcji z jakimkolwiek innym pierwiastkiem. Dzięki temu od momentu wydobycia do ostatecznego wyrobu metal nie traci swojego blasku.

Dziś miasto jest nacechowane turystycznie. Dla zwiedzających udostępnia się trasę w kopalni mierzącą półtora kilometra. Przemierzając dawne sztolnie, Gertura i Czarną turyści mogą podziwiać ekspozycję ukazującą dawne życie miasta, narzędzia górnicze, piece muflowe czy płukanie złota. Dodatkową atrakcją jest jedyny w Polsce podziemny wodospad oraz udostępniony do obejrzenia skarbiec, w którym można zobaczyć 1066 złotych sztabek odpowiadających 16 tonom złota, uzyskanym w ciągu całego czasu pracy kopalni, czyli przez około 1000 lat.

W mieście Złoty Stok trzeba zobaczyć:

1) Kopalnia Złota

2) Leśny park przygody Skalisko – rodzaj napowietrznego trekkingu, którego bazą są przejścia akrobatyczne między drzewami takie jak: balansujące pomosty, przejścia po linie, przejścia siatkowe, powietrzny surfing, skok Tarzana, tyrolki – zjazdy na linie o łącznej długości 1050metrów oraz wiele innych.

3) Średniowieczny Park Techniki – replika średniowiecznej osady górniczej, na którą składają się urządzenia zbudowane w skali 1:1. Wszystkie działają Urządzenia te są imponujące rozmiarem (15-metrowy kierat, 3-tonowe koło deptakowe). Nie ma w nich napędu w postaci silników. Tylko siła mięśni ludzkich, woda i wiatr napędzają maszyny.

4) Rynek, Złoty Stok