Lewin Kłodzki to niewielka miejscowość jaką mieści w sobie Kotlina Kłodzka, znajdująca się na Dolnym Śląsku. Usytuowany jest w regionie Sudetów, w bliskiej odległości popularnych uzdrowisk takich jak Kudowa Zdrój czy Duszniki Zdrój. Na obszarze całej gminy przeważają tereny górskie, pokryte sporą ilością łąk i lasów.

Miasto zostało założone przez Czechów jako osada handlowo-rolnicza. Powstała najprawdopodobniej pod koniec X wieku, natomiast pierwsze wzmianki na temat Lewina Kłodzkiego datowane są na rok 1213. Dokumenty z 1611 roku podają, że miasto w tamtym okresie było znane głównie z przemysłu tkactwa oraz znakomitych łyżkarzy. Łyżki wyrabiane były z cennych gatunków drewna i zyskały popularność w obrębie całej Europy.

Prawa miejskie, w tym także prawo czynnego sądownictwa Lewin Kłodzki dostał w roku 1614. Wtedy to także miasto postawiło własną katownię na wzgórzu zwanym Szubienicznym. Wybudowany na jej miejscu w późniejszym okresie budynek zwany “Pałacykiem Szubienicznym” możemy oglądać do dziś. Przez lata miasto było narażone na działania konfliktów zbrojnych i klęsk żywiołowych. W roku 1772 drewniana zabudowa Lewina została doszczętnie strawiona przez rozległy pożar, wskutek czego duża część budynków mieszkalnych i kilka miejskich zniknęła z mapy miasta. Jak podaje wiele historycznych źródeł Król Fryderyk Wilhelm II darzył miejscowość dużą sympatią- to właśnie dzięki jego dotacji została ona odbudowana w zabudowie murowanej niedługo po wspomnianym pożarze. Sam Fryderyk wielki przebywał w Lewinie w lipcu 1778 roku, czego dowodem była wisząca do 1945 roku tabliczka upamiętniająca jego pobyt. Znajdowała się na ścianie budynku nr 2 przy ulicy Okrzei.

W tym samym roku zaczął prosperować dyliżans pocztowy z Kłodzka do Czech, przewożący nie tylko pocztę, ale i podróżnych. Lewin zaczął także rozwijać się pod względem przemysłowym i był jednym z największych ośrodków tkactwa chałupniczego. W tamtym okresie był to niezwykle popularny zawód, którym trudniły się niemal wszystkie miasta Dolnego Śląska. Lewin zasłynął również z organizowanych w tamtym czasie jarmarków i targów płócienniczych.

Na początku XIX wieku, pomimo chwilowego upadku tkactwa Lewin Kłodzki wciąż się rozwijał. Powstało wtedy wiele ważnych obiektów publicznych oraz funkcjonujący browar.

Na przełomie czterdziestu lat od roku 1846 w mieście założono szkołę włókienniczą o hafciarską. Powstała także popularna fabryka czekolady i szlifiernia kryształu. W roku 1866, gdy pod Nachodem i Skalicami trwała bitwa, w Lewinie założono szpital polowy. Dzięki temu miasto zaczęło zarabiać na dostawach dla wojsk. W XIX wieku znacząco rozwijają się także pobliskie uzdrowiska, na czym wzbogacił się także Lewin Kłodzki. Wiele osób, które zaplanowały regenerację w jednym z uzdrowisk takich jak Kudowa Zdrój czy Duszniki Zdrój, lub też chcących odwiedzić Góry Stołowe zatrzymywało się właśnie w Lewinie.

Na początku XX wieku w 1905 roku, w mieście wybudowano stację kolejową umożliwiającą połączenie z Kudową Zdrój. Natomiast w kwietniu 1945 roku przez bardzo krótki okres czasu, bo tylko do czerwca działała linia prowadząca do Czech. Most graniczny został ostatecznie rozebrany przez Czechów w 1948 roku.

Pięknym zabytkiem, który w Lewinie pozostał jest zdecydowanie wiadukt kolejowy zbudowany przez włoskich konstruktorów. Powstały most jest malowniczo wkomponowany w górski krajobraz i sprawia wrażenie wykonanego na wzór rzymskiego akweduktu.

Na przestrzeni wieków Lewin gościł kilka znaczących osobistości, wśród których znalazł się np. architekt Paul Blau. Człowiek ten zaprojektował między innymi kościółek św. Anny, który możemy podziwiać w pobliskiej miejscowości Zieleniec. Po wojnie w Lewinie wraz z rodzicami mieszkała słynna już na skalę światową piosenkarka Violetta Villas. To tutaj przygotowywała się do swojej kariery i żyła przez następne lata, aż do swojej śmierci w 2011 roku.

Lewin to także doskonała baza wypadowa dla pasjonatów górskich wycieczek pośród licznych szlaków jakie oferuje Kotlina Kłodzka.

W miejscowości Lewin Kłodzki trzeba zobaczyć:

1) Zabytkowy wiadukt kolejowy – Wiadukt w Lewinie jest monumentalny, zbudowany z kamienia, ma aż 120 metrów długości i 27 metrów wysokości. Jest to wiadukt kolejowy, po którym biegnie tylko pojedynczy tor. Wiadukt w Lewinie to ciekawa atrakcja Kotliny Kłodzkiej.

2) Ogród Japoński, Jarków (ok. 3 km od miejscowości Lewin Kłodzki) – Ogród powstał w 1980 roku. Jego twórcami są Państwo Edward i Lucyna Majcher. W ogrodzie znajduje się kilkaset roślin, kamienne rzeźby, kaskady i zbiorniki wodne. Jest to jeden z dwóch ogrodów japońskich w Polsce udostępnionych turystom do zwiedzania. W 2000 roku ogród otrzymał nagrodę miesięcznika „Ogrody”. Zyskał również uznanie gości z Japonii, ambasador Japonii podarował twórcom ogrodu piękne drzewko bonsai.