Niewielka wieś znajdująca się w Kotlinie Kłodzkiej, w gminie Stronie Śląskie.

Pierwsze wzmianki o powstaniu wioski pochodzą z roku 1581. Została ona założona przez jednego z cesarskich nadleśniczych jako osada dla drwali. Głównym założeniem lokacji nad Białą Lądecką było spławianie drewna nurtem rzecznym. Rok później wieś uzyskała również prawa sądownictwa. Kościół, św. Jana Chrzciciela, który możemy podziwiać do dziś powstał w roku 1619. Niecałe 70 lat później Nowy Gierałtów został odsprzedany Althannom z Międzylesia, którzy włączyli wieś do gminy Stronie Śląskie.

Już w wieku XIX miejscowość przejawiała pierwsze cechy turystyczne. Przez nowy Gierałtów prowadziła droga granicząca z Morawami, która skręcała ku Przełęczy Gierałtowskiej. Zaraz po tym jak przejście graniczne straciło na znaczeniu Nowy Gierałtów zaczął gwałtownie się zaludniać. W wiosce powstała prosperująca gospoda, a liczba mieszkańców wzrastała ze względu na dobre usytuowanie. Droga, przy której ulokowana była miejscowość prowadziła od miejscowości Lądek Zdrój do Puszczy Jaworowej.

Dynamiczny rozwój gospodarczy miasto zawdzięcza głównie ówczesnej właścicielce Księżnej Mariannie Orańskiej. Niderlandzka księżna była jedną z najbardziej cenionych Europejek XIX wieku a za jej sprawą rozwinęło się również wiele innych miast regionu. W Nowym Gierałtowie powstały schroniska i gospody obsługujące ruch turystyczny letni oraz zimowy.

Dziś miejscowość pełni w dużej mierze rolę turystyczną. Pobliska rzeka Biała Lądecka jest uważana za jedną z najczystszych rzek górskich. Dla miłośników narciarstwa w okolicy powstał przystosowany, oświetlony stok narciarski. Jest to również idealna baza wypadowa na wycieczki w Góry Bielskie.

Obiektem wartym uwagi jest tutaj wspomniany wcześniej Kościół Parafialny Jana Chrzciciela, zbudowany w stylu barokowym. Prezbiterium będące tutaj najstarszą częścią budynku zostało wzniesione w 1619 roku. Budowla nakryta jest dwuspadowym dachem oraz wieżą zakończoną hełmem i prześwitem.
Równie ciekawą atrakcją są sobotnie jarmarki odbywające się na Wiejskim Placu Zabaw i Spotkań.

W mieście Nowy Gierałtów trzeba zobaczyć:

1) Kościół św. Jana Chrzciciela

2) Pomnik upamiętniający ofiary wojen systemów totalitarnych – znajduje się nieopodal kościoła pw. Jana Chrzciciela. Stoi przy czerwonym szlaku turystycznym prowadzącym na Przełęcz Gierałtowską. Jest to pionowo ustawiony odłam skalny posadowiony na murowanej z kamieni podstawie. Centralne miejsce zajmuje tablica z inskrypcją napisana w językach polskim i niemieckim. Informuje ona o przeznaczeniu pomnika. Powyżej tablicy umieszczony jest medalion z wizerunkiem głowy Chrystusa z nałożoną koroną cierniową. Na podstawie również znajduje się tablica z fragmentem wiersza C.K. Norwida pt. „Miłość”.