Jeszcze niedawno narzekaliśmy na to, że ze względu na panującą pandemię nie możemy podróżować w dalekie, ciepłe kraje. Wizja wypoczynku na ciepłym piasku, pośród egzotycznych palm została nam odebrana. I to spontanicznie, zanim zdążyliśmy się na to przygotować.
Przez długi czas, wiele z nas podróżowało zatem w okolice własnych miast, albo też wybierało polskie morze czy góry- wedle uznania. Jednak przyszła zima i Ci, którzy każdego dnia nie planują spędzić na stoku musieli znaleźć sobie jakieś zajęcie. Netflix, player, HBO- również wedle uznania- stały się głównym elementem naszego codziennego planu. Przed ekran zapraszają nas coraz to nowe, kolorowe seriale. Do wyboru mamy naprawdę ogrom produkcji i każdy znajdzie tu coś dla siebie. Możemy wejść w rolę posiadacza fantastycznych zwierząt, czy też rozwiązywać zagadki kryminalne razem z bohaterem kryminału. Wybór należy do nas.
A gdybyśmy tak mogli w tym czasie podróżować? Tak, mam na myśli podróżować i siedzieć na kanapie jednocześnie. Niemożliwe? A jednak.
Czasami spędzając beztrosko czas nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że nasze najbliższe otoczenie właśnie teraz, w tym momencie może służyć jako plan filmowy popularnego show.
Południowa część Polski obfita jest w przepiękne krajobrazy, które przypadły do gustu niejednemu reżyserowi i posłużyły za plenery do zdjęć wielu popularnych filmów.
Wielu z nich jako miejsce zdjęć wybrało właśnie Ziemię Kłodzką. I wiele z tych filmów obejrzycie właśnie na popularnych serwisach jak Netflix czy HBO.
,,Czterej pancerni i pies” (1970)
Historia Kłodzka, która wiąże się z filmem ma swój początek właśnie na Ziemi Kłodzkiej. Mowa tu dokładniej o Międzygórzu, które na planie przeistoczyło się w tereny Syberii. W następnych scenach mieszkańcy Bystrzycy Kłodzkiej dostrzec będą mogli Rynek ich miasta. Oprócz tego zobaczymy takie miejsca jak Jaszkowa Dolna czy droga do Boboszowa.
Kłodzko doczekało się swojej “roli” gdy kręcono trzecią część serii. W filmie widzimy scenę postoju czołgów. Tutaj nasi żołnierze spotkać się mają z amerykańskimi. Sęk w tym, że zdjęcia przedstawiają Łabę, która w rzeczywistości jest Kłodzką Nysą, a same zdjęcia wykonano niedaleko kłodzkiego stadionu. Choć fakt ten szybko stał się publiczną tajemnicą, osobiście uważam, że Łeba zagrała niezwykle wiarygodnie, a za tę rolę należą jej się brawa! 😉
Zupełnie jak Rudemu 102, którego wjazd na teren Twierdzy Kłodzkiej był o tyle efektowny co niemożliwy. 😉
Otóż nasz czołg miał zbyt duże gabaryty w porównaniu do bramy wjazdowej zabytku. W związku z tym podzielono scenę na dwie części- jedną kręcono przed bramą, następną już po “wjeździe”, który w rzeczywistości odbywał się przez drugą bramę. 😉
,,Pokot” (2017)
Zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia i miana nowatorskiego spojrzenia na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Fabularnych w Berlinie. Film dla jednych kontrowersyjny, dla drugich niosący przesłanie. Pierwowzorem głównej bohaterki jest Pani Teresa, która przeprowadziła do Ludwikowic Kłodzkich, w poszukiwaniu spokojnego życia.
Urokliwy klimat gór przejął emerytowaną inżynier-architekt do takiego stopnia, że jej jedność z naturą kojarzono wręcz z szaleństwem.
Ale jaką rolę odgrywa on w naszej wycieczce poznawczej? Którą część Kotliny Kłodzkiej odkryjemy, udając się na seans z ,,Pokotem”?
W filmie zobaczyć możemy między innymi urokliwe okolice Międzygórza, Siennej i Białej Wody. Niektóre kadry pochodzą z miasta Nowa Ruda oraz z Bystrzycy Kłodzkiej. Z kolei ujęcia, które mamy przyjemność oglądać wykonane są często z lotu ptaka, co nadaje im wyjątkowego klimatu.
,,Opowieści z Narnii” (2005)
Pięknym krajobrazem Kotliny Kłodzkiej zachwycili się nie tylko polscy reżyserowie, ale i Ci, których dzieła z pewnością dobrze znacie. Andrew Adamson był oczarowany plenerem Gór Stołowych do takiego stopnia, że zapragnął użyć jej walorów w swoim najnowszym filmie.
Mowa tu oczywiście o pierwszej części ,,Opowieści z Narnii’’, który tuż po swojej premierze bił rekordy popularności. Prawdziwe oblicze Gór Stołowych na ekranie ujrzymy zaledwie dwa razy. Reżyser zakochany w panoramie ziemi Kłodzkiej zlecił sfotografowanie każdej jej części tak, aby zespół grafików mógł dokładnie je odtworzyć.
I bam! Mamy Kotlinę Kłodzką prosto z Nowej Zelandii 🙂
Serial Kryminalny ,,Znaki” (2018-)
Kolejną produkcją, którą z pewnością zdążyliście poznać, a która w ostatnim czasie bije rekordy popularności w Polsce i na świecie jest serial ,,Znaki”. Reżyserują go Jakub Miszczak i Marcin Ziębiński.
Serial to kryminał w połączeniu z elementami thrillera. Na ekranie wraz z bohaterami przeżyjemy historię niewyjaśnionych morderstw i wielu skomplikowanych zagadek.
Akcja serialu toczy się w znanych nam dobrze górach sowich, w miejscowości Sowie Doły.
To tutaj najczęściej dostrzeżemy plany filmowe i znanych aktorów zaangażowanych w produkcję, między innymi Andrzeja Konopkę, Helenę Sujecką czy też Piotra Trojana.
Aktorzy zachwycili się okolicami Nowej Rudy, a także pięknym górskim krajobrazem otaczającym Ziemię Kłodzką.
,, …Czasami są zdjęcia poranne, do wieczora, kiedy indziej są nocne. Te lokacje tutaj są boskie i mam nadzieję, że będzie jak najwięcej zdjęć tej przyrody i otoczenia“– mówi Piotr Trojan w jednym z wywiadów.
Sanatorium Miłości (2019-)
Oglądacie Sanatorium Miłości? Ostatnio jest to jeden z najchętniej oglądanych seriali paradokumentalnych, emitowanych na kanale TVP1.
Całkiem niedawno ekipę filmową spotkać można było na obrzeżach Kłodzka, gdzie zdecydowano się wykonać ujęcia do następnego odcinka serialu. Grupa seniorów, która w poszukiwaniu wrażeń podróżuje po całej Polsce, tym razem postanowiła spędzić dzień w Parku Miniatur Minieuroland, w Kłodzku.
Produkcja odcinka przypadła na okres późnego lata, dzięki czemu uczestnicy mieli szansę spędzić ten czas w bajecznym ogrodzie, pośród ponad 70 000 kwiatów!
Emisja odcinka przewidywana jest na luty, następnego roku. Fajna okazja, żeby trochę powspominać letni czas w połowie zimy. : )
Afonia i pszczoły (2009)
Film obyczajowy, opowiadający o zakazanej miłości i sekretnych naukach zapasów. Reżyser Jan Jakub Kolski zdecydował się na wykorzystanie pleneru samego Kłodzka i oddalonej kilka kilometrów wsi o nazwie Ołdrzychowice Kłodzkie.
Sezon na leszcza (2000)
Fajny, polski film fabularny z elementami komedii? Oczywiście, Sezon na Leszcza! Znana produkcja, której reżyserem jest Bogusław Linda, również ,,zatrudniła” na plan okolice Ziemi Kłodzkiej.
Film opowiada o trojce bohaterów, z których dwoje Laska i Figlarz dopuszczają się napadu na bank. Podczas rozróby kradną samochód, omyłkowo porywając w ten sposób małego chłopca. Jak możecie się domyślić, ich dalsze przygody niosą za sobą wiele wrażeń, zarówno dla bohaterów jak i dla widza. 😉
W kadrach zobaczyć możemy głównie Kłodzko oraz pobliską wieś Ołdrzychowice Kłodzkie.
Jak widać piękne, górskie tereny idealnie spisują się jako tło popularnych produkcji. Nie ma jednak co ukrywać, że te najpiękniejsze powstają podczas waszych odwiedzin w tych stronach!
Nie od dziś wiadomo, że dolne regiony Polski zachwycają niezależnie od pory roku.:)