Duszniki-Zdrój to malowniczo osadzona miejscowość jaką oferują Sudety. Leży na wysokości 560 – 950 m n. p. m. u podnóża Gór Bystrzyckich.
Początek istnienia miejscowości Duszniki- Zdrój sięga jeszcze czasów średniowiecznych. W XIV wieku na terenie obecnego miasta zanotowano powstanie osady rzemieślniczo- handlowej, bezpośrednio związanej z zamkiem Homole. Prawa miejskie na podstawie prawa magdeburskiego przysługują miastu od roku 1324.
Jako miejscowość uzdrowiskowa zaczęła rozwijać się w 1769 roku. Mimo, iż wody mineralne zostały odkryte tam już w XV wieku, prawdziwie rozsławiona została dopiero 300 lat później, przez króla Pruskiego Fryderyka Wilhelma III. Był to okres szczególnie owocny dla miejscowości. Poznano sposoby wielu kuracji z wykorzystaniem wody mineralnej- między innymi na bazie mleka koziego i owczego. Różnorodność dostępnych zabiegów przyciągała wiele zamożnych osób. Wśród nich znalazł się np. Fryderyk Chopin.
Park Zdrojowy wraz z pijalnią wód powstał w Dusznikach w 1844 roku. Z kolei pierwsze łazienki i zakłady oferujące różnorakie kąpiele lecznicze powstały niecałe dwadzieścia lat później. Uzdrowiska zyskiwały coraz to większą popularność z roku na rok, aż w końcu były rozpoznawalne niemal w całej Europie. Kurort najlepiej funkcjonował w latach I wojny światowej.
Dziś Duszniki Zdrój dzielą się na część miejską i uzdrowiskową. Część pierwsza znajduje się na północy miasta i obejmuje mieszkania wraz z kompleksem usługowo-przemysłowym. Znajdziemy tam również zabytkową dzielnicę z zachowanym układem urbanistycznym.
Pierwsza ciekawa atrakcja jest tutaj widoczna zaraz po wjeździe do miasta- w odrestaurowanym młynie papierniczym z XVII wieku można odwiedzić Muzeum Papiernictwa. Ekspozycja prezentowana w obiekcie jest plenerowa i ukazuje zabytkowe maszyny piśmiennicze. Budynek, w którym się mieści został odrestaurowany w stylu barokowym po pożarze w 1844 roku.
Duszniki oprócz bogatej historii i ciekawych zabytków mają do zaoferowania także przepiękne krajobrazy, którymi charakteryzuje się cały Dolny Śląsk. Pobyt w uzdrowiskach jest zalecany szczególnie osobom, którym wskutek pracy brakuje energii i witalności. Kurorty specjalizują się w leczeniu chorób układu krążenia, układu pokarmowego czy właśnie chorób zawodowych. Dodatkowo na całej długości miasta wyznaczono wiele ścieżek spacerowych oraz parków.
W mieście Duszniki- Zdrój trzeba zobaczyć:
1) Rynek miasta Duszniki – barokowe i renesansowe zabudowania nadają temu miejscu wyjątkowego charakteru. Na budynku ratusza znajduje się płaskorzeźba św. Piotra – patrona miasta. W jednej z kamienic mieszkał król Jan Kazimierz, ciekawostką jest także pręgierz oraz ławeczki przy fontannie z wykutym na nich herbem miasta.
2) Dworek im. Fryderyka Chopina – usytuowany w Parku Zdrojowym dom był miejscem spotkań towarzyskich od 1802 r. Odbywają się tu liczne koncerty zdrojowe, koncerty fortepianowe oraz przedstawienia teatralne.
3) Figura wotywna Matki Bożej z dzieciątkiem – pomnik znajduje się w rynku, postawiono go w 1725 roku w podzięce za uratowanie miasta od zarazy. Przedstawia Matkę Bożą z dzieciątkiem oraz św. Floriana i Sebastiana, którzy mają chronić miasto przed ogniem i zarazą.
4) Kolorowa Fontanna – jedna z trzech w Parku Zdrojowym, wieczorami podświetlające ją kolorowe reflektory, zmiany kształtu i strumienia wody wywołują niezwykłe efektowne widowisko.
5) Pijalnia Wód Mineralnych – pijalnia powstała w XIX wieku, jej ujęcia to Pieniawa Chopina, Jan Kazimierz, Zdrój Zimny i Agata.
6) Kościół p.w Najświętszego Serca Pana Jezusa – kościół powstał w latach 1899 -1902. Z tegoż okresu zachowało się jego wyposażenie, m.in. wspaniały witraż w prezbiterium. W czasie II wojny światowej kościół został częściowo zniszczony – w wyniku wybuchu amunicji zniszczone zostały okna z witrażami oraz wieża. Świątynię szybko odbudowano.
7) Muzeum papiernictwa i Dusznicki Młyn Papierniczy – zabytkowy młyn papierniczy, jedyny tego typu w Polsce i jeden z kilku na świecie. Technika produkcji ręcznie czerpanego papieru była mocno strzeżoną tajemnicą. Mimo, iż nie brakowało tu podstawowego czynnika wpływającego na dobrą jakość papieru – czystej wody, z powodu zbyt późnej decyzji o mechanizacji produkcji i problemów finansowych papiernię zamknięto, a na jej miejscu utworzono muzeum. Wznowiona w 1971 r. produkcja do dzisiaj pozwala turystom zamawiać kartki, papiery artystyczne zdobione kwiatami i ziołami, itp.
8) Kościół Polskokatolicki p. w Matki Bożej Różańcowej – kościół powstał w połowie XIX wieku, utworzono tutaj także cmentarz. W fundamentach świątyni ukryto słój z dwoma talarami i medalem z wystawy przemysłowej w Berlinie, która odbyła się w 1844 roku. Tuż po II wojnie światowej świątynia ta zaczęła służyć kościołowi polskokatolickiemu, organizowane są tu różne wydarzenia muzyczne.
9) Kościół p.w św. Franciszka i Leonarda oraz klasztor oo. Franciszkanów – kościół oraz klasztor, pełniący również funkcję domu wypoczynkowego dla franciszkanów, powstał w latach 1925- 1926. Obiekt został poświęcony w 1926 roku, w kolejnym zakupiono organy oraz wykonano figury świętych. W przedsionku kościoła znajduje się tablica upamiętniająca ofiary powodzi z 1998 roku.