Największe miasto Kotliny Kłodzkiej, położone nad Nysą Kłodzką, u podnóża pasma górskiego Sudety. Uznawane jest za miasto trzech kultur: czeskiej, niemieckiej i polskiej. Przed odkryciem miasta przez dolinę prowadziła jedna z odnóg drogi handlowej zwanej Szlakiem Bursztynowym, którego najstarsze ślady znaleziono na dzisiejszych przedmieściach. Stopniowo, na Górze Fortecznej powstawało dobrze prosperujące miasteczko. Już w XIV wieku ufundowano w nim mury miejskie i wybrukowano ulice. W roku 1281 powstał również most gotycki św. Jana, łudząco podobny do mostu Karola z Pragi- jednak 14 lat od niego starszy.

Jest miastem bogatym w historię i legendy, których ślady widzimy w każdym zaułku tego zabytkowego regionu. Jak wiele innym miast Dolnego Śląska przeżywało zarówno okresy rozkwitu jak i klęsk

żywiołowych czy wojen. Najgorszy okres dla Kłodzka przypadł na czas wojny trzydziestoletniej. Miasto zostało wtedy doszczętnie zniszczone, straciło też bardzo wielu mieszkańców. Taki stan rzeczy utrzymywał się blisko 150 lat, do czasu przejęcia Kłodzka przez Prusaków. Maksymalnie zwiększona obronność miasta jaką zaplanowali obejmowała wyburzenie większości budynków oraz zakładów przemysłowych. Niedługo potem miastu groziło przejęcie przez armię napoleońską, ale dzięki zawarciu ugody w Tylży wydarzenie to nigdy nie miało miejsca. Powolne rozbrajanie miasta od roku 1874 w końcu pozwoliło Kłodzku rozwijać się przestrzennie. Już pięć lat później w mieście powstało Kłodzkie Towarzystwo Górskie, które propagując odpoczynek w okolicy przyczyniło się do rozwoju turystyki. Miejscowość stała się jeszcze bardziej popularna, gdy w okresie międzywojennym wzniesiono wiele budowli publicznych.

W roku 1945 miasto zostało przejęte przez Armię Czerwoną. W tym czasie powstało wiele zaniedbań, głownie w centrum. Dopiero pod koniec lat 50. zaczęto stopniowo je usuwać. Przystąpiono do naprawy podziemi, które po zalaniu przez Niemców groziły zawaleniem się całej starówki. Pierzeja północna rynku została całkowicie wyburzona, a na jej miejscu powstały zdobione kamienice. W tym momencie są one jedną z ciekawszych atrakcji na Kłodzkim rynku. Zamieszkiwane były niegdyś przez ludzi bardzo zamożnych, głównie kupców. Kamienice składały się z dwóch części- górnej, mieszkalnej oraz parteru, na którym przedsiębiorcy prowadzili swoje interesy. Znajdowała się tu między innymi najstarsza w Kłodzku Tawerna oraz dwie konkurujące apteki o bogatej historii. W niższej części rynku mieści się także popularna kamienica, z którą związana jest powszechnie znana legenda. Na fasadzie budynku widnieje rzeźba wilka z wystawionym jęzorem. Związana z nią przepowiednia mówiła, że nadejdzie czas, gdy spragnione zwierzę napije się wody. Urzeczywistniła się w roku 1997, gdy Kłodzko dotknęła wielka powódź. Poziom wody w Nysie Kłodzkiej podniósł się wtedy o blisko 9 metrów.

Kolejnym ciekawym zabytkiem miasta jest neorenesansowy, zabytkowy ratusz położony w centralnej części placu Bolesława Chrobrego. Za sprawą widocznych elementów przeszłości i różnorodności stylów jest najbardziej okazałą i reprezentacyjną budowlą znajdującą się w centrum. Dodatkowo budynek ozdobiony jest Kłodzkim herbem, który idealnie obrazuje związki miasta z Czechami

Ratusz położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Kłodzkiej Twierdzy- zabytkowego obiektu, niegdyś pełniącego głównie role obronne. W tym momencie jest ona najlepiej zachowaną fortyfikacją z XVII wieku i chętnie odwiedzaną przez turystów atrakcją. Ze względu na ogromny obszar, turyści mogą zwiedzić zaledwie 10 procent obiektu, w tym także trasę podziemną mieszczącą dawne więzienia hitlerowskie. Ciekawym faktem jest, że w 1970 roku na jej terenie nakręcono część do ostatniego odcinka popularnego serialu “Czterej Pancerni i Pies.”

Obiektami, które przypadną do gustu miłośnikom turystyki sakralnej są tutaj dwa zabytkowe kościoły- Kościół Matki Bożej Różańcowej i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi panny.

Kłodzko posiada również atrakcję pozwalającą zobaczyć wszystkie wspomniane zabytki w jednym miejscu. Na przedmieściach powstał tu Park Miniatur “Minieuroland”, w którym podziwiać możemy ręcznie wykonane makiety. W większości są to znane budowle Dolnego Śląska, jednak znajdziemy tam również obiekty Europy i Świata. Miniatury rozmieszczone są na obszarze dwóch hektarów i otacza je ogród obfity w rozmaite gatunki roślin. Dzięki temu połączeniu szybko stał się atrakcją popularną zarówno wśród rodzin z dziećmi jak również pasjonatów architektury i przyrody.

Miasto to również malownicze krajobrazy i piesze wycieczki pośród wielu górskich szlaków. Jest też doskonałą bazą wypadową dla każdego, kto planuje zwiedzić Sudety.

W Kłodzku trzeba zobaczyć:

1) Twierdza Kłodzko – W 1960 roku Twierdza Kłodzko została oficjalnie uznana za zabytek i udostępniona turystom. Część fortyfikacji udostępnionej do zwiedzania to zaledwie 10% obiektu. Dzisiaj Twierdzę można zwiedzać indywidualnie lub w towarzystwie przewodnika ubranego w historyczny mundur. Trasa prowadzi przez najważniejsze miejsca obiektu.

2) Podziemna trasa turystyczna – Podziemna Trasa Turystyczna im. 1000-lecia Państwa Polskiego została wytyczona w labiryncie kłodzkich podziemi w latach 60. XX wieku. Prowadzi od ul. Zawiszy Czarnego do ul. Czeskiej u podnóża twierdzy i ma długość ok. 600 m. Ciekawa jest zarówno historia powstawania tych rozległych piwnic, jak i utworzenia w nich trasy turystycznej.

3) Park Miniatur Minieuroland – Minieuroland w Kłodzku to atrakcja turystyczna dla rodzin z dziećmi. Jest położona w samym sercu malowniczej Kotliny Kłodzkiej. Łączy park miniatur z arboretum.

4) Most Św. Jana – Most św. Jana w Kłodzku to najstarszy most w Polsce i jeden z rzadkich tego typu mostów w całej Europie. Bywa określany jako most gotycki, most św. Jana, czy też most Wita Stwosza.

5) Kościół Matki Bożej Różańcowej

6) Kościół WNMP

7) Muzeum Minerałów – jedyne w Kłodzku muzeum minerałów. Roberta Borzęckiego. Powstało w oparciu o jedną z największych prywatnych tego rodzaju kolekcji w Polsce. W muzeum znajdziemy ponad 3 tysiące okazów, prawie 800 różnych minerałów.

8) Muzeum Ziemi Kłodzkiej – Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku – powstała w 1963 placówka muzealna i naukowa obejmująca swoim zainteresowaniem teren ziemi kłodzkiej i jej wielonarodową spuściznę kulturową, a w szczególności geologię, geografię, historię, historię kultury materialnej i sztuki regionu.

9) Ratusz Miejski – neorenesansowy, zabytkowy ratusz położony w centralnej części placu Bolesława Chrobrego.

10) Most Żelazny – Zabytkowy, żelazny most w Kłodzku ma ponad 100 lat. Poprzednie mosty w tym miejscu były często zrywane lub niszczone przez powodzie w Kotlinie Kłodzkiej.