Kudowa-Zdrój to malowniczo położone miasto, znajdujące się w pobliżu Gór Stołowych na Dolnym Śląsku. Jest jednym z najbardziej popularnych uzdrowisk jakie oferuje Kotlina Kłodzka, jednocześnie najstarszym w Polsce i Europie.
Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z dokumentów Henryka Starszego, datowanych na rok 1477. Nazwa wioski poczatkowo brzmiała “lipolitov” i na przełomie wieków była wielokrotnie modyfikowana. Z późniejszej Chudoby na Kudobę, aż w końcu z Kudoby na Kudowę.
Miasto to przede wszystkim liczne kurorty i uzdrowiska, o których po raz pierwszy czytać możemy w 1580 roku, w kronice Ludwika z Nachodu. Odkryte zostały tam źródła: Śniadecki, Moniuszko oraz Marchlewski. Obecnie pozyskuje się z nich szczawy wodorowęglanowo- sodowo- wapniowe, żelaziste i borowe. Szeroka gama dostępnych zabiegów takich jak kąpiele mineralne czy kąpiele suche przyciąga do miasta wielu kuracjuszy spragnionych wypoczynku.
Kudowa-Zdrój jest także atrakcyjnym ośrodkiem turystycznym. Wiele sanatoriów powstało tu u schyłku XVII wieku. Wkomponowane są one w zabytkowy układ architektoniczny miasta, będący dodatkową atrakcją dla pasjonatów zwiedzania. Wartym uwagi jest również piękny Park Zdrojowy, w którym mieści się popularna pijalnia wód.
Niezaprzeczalnie interesującym obiektem w Kudowie jest Kaplica Czaszek. Znajduje się ona w jednej z dzielnic miasta, Czermnej. Miejsce to jest jedynym tego rodzaju zabytkiem w Polsce. Kaplica o nieco przerażającym charakterze mieści w swoim wnętrzu ponad 3 tysiące autentycznych kości oraz czaszek. Powstała w 1776 roku z inicjatywy obecnego proboszcza Wacława Tomaszka. Na przełomie ośmiu lat zbudował on mauzoleum śmierci mieszczące w swoim wnętrzu szczątki zmarłych. Są to głównie kości mieszkańców, którzy umarli w wyniku epidemii oraz żołnierzy poległych w wojnie 7-letniej. Niedługo potem została uzupełniona o czaszki innych zmarłych z rejonów takich jak Duszniki- Zdrój czy Polanica Zdrój. Znajdowano je głównie w płytkich grobach, po czym zabierano w godne miejsce spoczynku- do kaplicy czaszek. Znajdują się tam także kości samego założyciela Kaplicy Czaszek oraz miejscowego grabarza. W swoich testamentach zażyczyli sobie, aby właśnie w ten sposób oddano im cześć.
Kudowa-Zdrój to także piękne, górskie krajobrazy oraz piesze wędrówki wiodące przez popularne szlaki turystyczne. Wiele zabytków i atrakcji jest dostępnych w tym regionie niezależnie od pory roku. Pijalnia Wód, podobnie jak liczne obiekty sportowe i rekreacyjne dostępne są również poza sezonem.
W Kudowie-Zdrój trzeba zobaczyć:
1) Kaplica czaszek – Zabytkowy obiekt wyłożony szczątkami ludzkimi. W środku jest ich ponad 3 tysiące a w krypcie pod podłogą spoczywa dalsze 21 tys., wypełniających ją do wysokości ok. 2 metrów. Kaplica Czaszek w Kudowie-Zdroju jest jedynym tego rodzaju zabytkiem w Polsce
2) Kościół Ewangelicki – Położony w pobliżu Parku Zdrojowego, barokowy kościół. Pochodzi z XVIII wieku. W pobliżu znajduje się dawny cmentarz ewangelicki z grobowcem ówczesnego właściciela Kudowy, hrabiego von Götzen. W XIX wieku służył jako kościół ewangelicki, potem jako luterański. Wyposażenie kościoła pochodzi z XIX wieku.
3) Park Zdrojowy – Założony w XVIII wieku w miejscu wypływania źródeł mineralnych u podnóża góry zwanej Parkową. Swój najbujniejszy rozkwit notował w latach 20-tych XX wieku. Bogata, zróżnicowana w zależności od pory roku roślinność parku obfituje w agawy, kaktusy, opuncje, draceny, saganowce i rododendrony. Schodząc do Parku Zdrojowego od strony ul. Zdrojowej mijamy Pijalnię Wód Mineralnych wraz z Salą Koncertową.
4) Ruchoma Szopka – własnoręcznie wykonana przez Franciszka Stefana, który pracował nad nią około 20 lat! Możemy podziwiać tam 250 wytworzonych z najwyższą precyzją figurek.
5) Skansen Prążna (Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie-Zdroju) – gromadzone są tutaj zabytkowe obiekty z terenu Sudetów. Budynki mieszkalne, kuźnia wiejska czy wieża alarmowa są bogato wyposażone w oryginalne sprzęty, służące niegdyś mieszkańcom tych ziem.
6) Szlak Ginących zawodów – W gospodarstwie Urszuli i Bogusława Gorczyńskich można zapoznać się z ginącymi zawodami m.in. garncarstwem, kowalstwem, młynarstwem, tkactwem. Dodatkową atrakcją jest tutaj mini Zoo