Lądek Zdrój to jeden z kurortów Kotliny Kłodzkiej, otoczony przez Góry Złote oraz Śnieżnik (1426 m n.p.m.), należący co pasma Sudetów. Usytuowany w malowniczej dolinie, zdominowanej przez tereny górskie. Ta lokacja znacząco wpływa na panujący tam mikroklimat, niezwykle korzystny dla zdrowia.

Lądek Zdrój jest popularnym, najstarszym w Polsce uzdrowiskiem. Powstał z osady w dolinie Białej Lądeckiej natomiast prawa miejskie zostały przyznane miastu za sprawą księcia śląskiego Henryka IV Probusa, w II połowie XIII wieku. Pierwsze wzmianki o powstaniu uzdrowiska przeczytać możemy w kronikach Jana Długosza z 1241 roku. Według jego zapisów już wtedy w dolinie istniały urządzenia kąpielowe, jednak uległy zniszczeniu podczas powrotu Mongołów z Legnicy. Rozwój miasta jako kurortu nastąpił w XV wieku. Pierwszym zakładem przyrodoleczniczym, który powstał i wciąż funkcjonuje był “Jerzy”, datowany na rok 1498. Lądek Zdrój gościł wtedy wybitnego doktora sztuk wodnych, Konrada z Bergu. Wykonana analiza chemiczna miejskich wód wykazała między innymi miedź, ałun, siarkę oraz różne sole.

Miasto odwiedzane było w tym czasie przez wielu ludzi zamożnych, arystokratów i monarchów. Leczniczymi właściwościami tamtejszych wód jako pierwszy zachwycił się austriacki król Fryderyk II. Władca po trzech tygodniach kąpieli- jak sam twierdził- odzyskał władzę w nogach i wyleczył się z podagry. Wśród znanych osobistości korzystających z uzdrowisk znaleźli się także car Rosji Aleksander I, królowa Luiza oraz J. Quincy Adams- ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych.

Szeroko rozsławione odwiedziny zamożnych władców przyczyniły się do dynamicznego rozwoju miasta. W XVIII i XIX wieku w mieście zaczęły powstawać parki i promenady spacerowe, a uzdrowisko stało się popularne na skalę światową. Na przestrzeni pięćdziesięciu lat liczba oferowanych domów gościnnych znacząco wzrosła. Również wtedy, wzorowany na łaźniach tureckich zakład przyrodoleczniczy “Wojciech” przeszedł gruntowny remont. Większa część aktualnych obiektów zdrojowych pochodzi właśnie z XIX wieku.

W roku 1945 do miasta wkroczyły wojska radzieckie i utworzyły w nim własne sanatorium cieszące się popularnością aż do 1991 roku.

Dziś Lądek-Zdrój jest jednym z najbardziej znanych uzdrowisk w naszym kraju. Jedynie Sudety obfite są w słabo zmineralizowane, termalne wody radoczynne i to właśnie one są wykorzystywane w lądeckich kurortach. Wody radonowe bogate w siarczyny i fluor wykorzystywane są do leczenia wielu schorzeń układu ruchu i układu oddechowego. Kuracje polecane są szczególnie osobom cierpiącym na reumatyzm i bóle stawów. Dostępne kąpiele mają także właściwości odmładzające i korzystne dla skóry. Usytuowany w bliskiej odległości Park Zdrojowy bogaty jest w kilka pijalni wód mineralnych.

Miasto to także doskonała baza wypadowa na zwiedzanie okolicznych szlaków turystycznych pieszo czy rowerem. Latem w kurorcie organizowane jest Lato Baletowe natomiast we wrześniu Przegląd Filmów Górskich. Obydwie imprezy cieszą się ogromną popularnością wśród odwiedzających.

W mieście Lądek Zdrój trzeba zobaczyć:

1) Ratusz Miejski Lądek Zdrój – Ratusz z wysoką wieżą zegarową, to budowla ze schyłku XIX w., jak dawniej tak i teraz jest siedzibą władz miejskich. Z wieży ratuszowej, codziennie o godzinie 12.00 rozlega się hejnał lądecki.

2) Zamek na Skale – Zamek na Skale w Trzebieszowicach przez wieki pełnił rolę arystokratycznego ośrodka Lądka Zdrój, a dziś mieści luksusowy hotel i SPA oraz restaurację. Zamek jest też udostępniony do zwiedzania dla turystów.

3) Kaplica Św. Jerzego – Pierwsza drewniana kaplica stojąca na wzgórzu św. Jerzego. Wybudowana została na początku XVII w. W 1658 r. wzniesiono stojącą do dzisiaj barokową kaplicę murowaną. We wnętrzu, na barokowej kopule zobaczyć można freski J. H. Kynasta z 1720 r., przedstawiające m.in. sceny z życia św. Jerzego.

4) Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lądku Zdroju – główna świątynia Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Lądku Zdroju. Został wzniesiony latach 1688-1692, w latach późniejszych kilkukrotnie rozbudowany.

5) Arboretum im. Mieczysława Wilczkiewicza – Arboretum w Lądku Zdroju jest to leśny ogród drzew i krzewów egzotycznych. Pracujący w nim naukowcy, bo jest to jak najbardziej ośrodek badawczy, skupiają się przede wszystkim na drzewach.

6) Muszla koncertowa – Od roku 1965 w muszli koncertowej w Lądku Zdroju odbywał się regularnie Festiwal Muzyki Radzieckiej i Rosyjskiej. Obecnie odbywają się tu regularnie koncerty, przedstawienia teatralne, a w ostatnich latach często do Lądka przybywają grupy kabaretowe z całego kraju.

7) Uzdrowisko Wojciech – Uzdrowisko Wojciech mieści się w historycznym budynku pochodzącym z XVII wieku, który 200 lat później został gruntownie przebudowany. Znajduje się tu marmurowy basen, który zaprojektowany został na wzór łaźni tureckiej, stylowe kamienne wanny do kąpieli perełkowych.

8) Jaskinia Radochowska – Jaskinia Radochowska to jedna z największych i najciekawszych jaskiń w Sudetach. Powstała w Górach Złotych, wewnątrz góry Bzowiec (697 m. n.p.m.), w soczewce wapienia wczesno paleozoicznego, na jej styku z łupkami łyszczykowymi. Znana jest już od połowy XVIII wieku, ale wciąż kryje wiele tajemnic. Można ją zwiedzić z przewodnikiem i poczuć smak prawdziwej przygody.