Niewielka wieś Kotliny Kłodzkiej, położona w dolinie u podnóża masywu górskiego Śnieżnik (1426 m. n. p.m).
W roku 1580 u zbiegu Wilczki i Borygi powstała osada drwali, rozwijająca się głównie dzięki przemysłowi drzewnemu i rzemiosłu.
Dwa stulecia później osada została wykupiona przez zamożną królewnę Mariannę Orańską, jedną z najbardziej przedsiębiorczych i cenionych kobiet Europy XIX wieku. Za jej sprawą Międzygórze stopniowo przekształciło się w powszechnie ceniony kurort ówczesnych Prusów. Księżna założyła pierwsze drewniane pensjonaty letników, karczmy i stawy do hodowli pstrąga. Za jej sprawą został również wynajęty przewodnik, w towarzystwie którego chętni mogli zwiedzić pobliski Śnieżnik. Sama księżna jak i wiele zamożnych gości na górski szczyt dostawali się niesieni na lektyce.
Obecne schronisko znajdujące się pod Śnieżnikiem niegdyś mieściło farmę krów prowadzoną przez alpejskiego pasterza. Hodowla nosiła nazwę “Szwajcarka” i powstała z polecenia królewny.
Kolejnym krokiem było udostępnienie dla zwiedzających wodospadu Wilczki, wokół którego powstały liczne ścieżki i kamienne schodki. Miejsce zagospodarowane na tarasy widokowe oraz wybudowany nad wodospadem mostek dodatkowo umożliwiały podziwianie okolicznej panoramy. Wznoszone wokół budowle, w tym także willa księżnej były budowane w stylu tyrolskim. Na szczycie Śnieżnika powstało schronisko, wieża i liczne szlaki górskie. Był to czas dynamicznego rozwoju Międzygórza pod względem turystyki.
W 1875 roku w Międzygórzu gościł doktor Janish z Jawora, współzałożyciel kurortu w Sokołowsku. Za jego sprawą w 1882 roku w mieście powstał ośrodek leczenia chorób płuc oraz wiele obiektów sanatoryjnych. Należał do nich między innymi obecny kompleks- OW Gigant. Był to kolejny etap rozwoju Międzygórza, którego popularność rosła w zaskakującym tempie. Założony został obecny oddział ówczesnej organizacji turystycznej GGV (Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego) oraz wytyczono kolejne szlaki na Igliczną i Przełęcz Puchaczówka.
Ośrodek Sportów Zimowych rozwinął się w Międzygórzu pod koniec XIX wieku. Najbardziej popularnym sportem stało się narciarstwo, ale sporym zainteresowaniem cieszyło się także saneczkarstwo sportowe i rekreacyjne zjazdy “rogatymi saniami” trasą z Czarnej Góry Śnieżnika.
Okres międzywojenny przyniósł dla miasta jeszcze więcej korzyści. Powstało wiele nowych hoteli, gospód i pensjonatów oraz dobrze prosperujące uzdrowisko z miejscami noclegowymi. Gwałtowny rozwój powstrzymała wojna. Nie doprowadziła jednak do zniszczeń zabytków i wiele z nich się zachowało.
Po roku 1945 większość obiektów została przejęta przez Fundusz Wczasów Prawniczych, przez co miasto stało się jednym z najchętniej odwiedzanych ośrodków wczasowych w Polsce. Okres znacznego rozwoju turystyki uwzględniający liczne remonty i unowocześnienia trwał do 1990 roku. Wtedy to sytuacja FWP znacząco się pogorszyła co miało odzwierciedlenie w mniejszej ilości odwiedzających.
Dziś Międzygórze odżywa. Pensjonaty, niegdyś umierające, przeszły do rąk prywatnych właścicieli. W mieście powstało wiele dostępnych miejsc noclegowych, domów wczasowych oraz gospodarstwa agroturystyczne wkomponowane w piękne, górskie krajobrazy.
Dzięki tym licznym walorom zarówno przyrodniczym jak i zdrowotnym miasto jest coraz częściej odwiedzane przez turystów krajowych i zagranicznych.
W Międzygórzu warto zobaczyć:
1) Wodospad Wilczki – znajduje się w sercu Międzygórza, tuż przy szlaku prowadzącym do sanktuarium na Iglicznej. Dawniej najwyższy wodospad w całych Sudetach (27 metrów).
2) Sanktuarium Marii Śnieżnej – Obecnie sanktuarium odwiedzane jest przez wielu turystów, a ze względu na jego szczególny charakter i malownicze położenie odbywają się tam często uroczystości ślubne oraz chrzty. Szczyt Iglicznej jest doskonałym punktem widokowym na Ziemię Kłodzką i otaczające ją pasma górskie.
3) Ogród bajek – Niewielki ogród malowniczo położony na stromym zboczu Lesieńca, na wysokości 700 – 710 m n. p. m. otoczony przez świerkowy las i górskie łąki. Zgromadzone tu liczne okazy ozdobnych roślin ogrodowych oraz typowo górskich są tłem dla wykonanych w większości z korzeni i konarów drzew, a także kamieni oryginalnych motywów baśniowych tj. figurek, totemów, domków, altanek. W ostatnim czasie dodawane są kolejne postacie bajkowe, tym razem pochodzące ze współczesnych filmów animowanych polskich i zagranicznych.
4) Zapora wodna – Przy samym wjeździe do Międzygórza znajduję się udostępniona turystycznie zapora wodna, która wielokrotnie ratowała tereny niżej położone łagodząc skutki okresowych powodzi. Zbiornik retencyjny został utworzony na początku XX wieku poprzez wzniesienie kamiennej zapory o wysokości ponad 29 m i długości około 108 m. Zapora znajduje się przy wjeździe do Międzygórza, około 200 metrów od głównej drogi, przebiega przez nią zielony szlak pieszy w kierunku na Marię Śnieżną.
5) Szlak Marianny Orańskiej – Kolejna atrakcja turystyczna w postaci „Transgranicznego szlaku Królewny Marianny Orańskiej”, wybitnej osobistości, dzięki której region miasta rozkwitł i stał się sławny.