Wieś Bożków największą sławę osiągnęła dzięki rodowi Von Magnis, który władał nią od XVII wieku do końca II wojny światowej. Von Magnisowie zamieszkiwali wówczas piękną rezydencję, która do dziś jest wizytówką tego miejsca.

Pałac w Bożkowie to wyjątkowa posiadłość z niezwykłą historią. Należy on bez wątpienia do najwspanialszych zabytków na Dolnym Śląsku. Czasy jego świetności zakończyły się wraz z końcem II wojny światowej, kiedy to obiekt opuściła ostatnia z właścicielek, hrabina von Magnis. Wszelkie cenne przedmioty i kosztowności ukryto w pałacu, ale niestety zostały odnalezione, rozkradzione i przepadły bezpowrotnie. Jeszcze w czasach PRL pałac zachwycał przepychem, choć w jego wnętrzu mieściła się wówczas szkoła. Obecnie jego wnętrza są w poważnej części zniszczone i zdewastowane.

Niestety dzisiejszy obraz tej atrakcyjnej niegdyś budowli, pokazuje w jakim stopniu złe decyzje i niemoc prawna potrafią doprowadzić miejsca historyczne do upadłości. Na ten moment pałac w Bożkowie nie jest udostępniony zwiedzającym lecz liczymy na to, że sytuacja w niedalekiej przyszłości ulegnie zmianie.

Zapytaj o szczegóły i zaplanuj wycieczkę:
57-441 Bożków