Wieś malowniczo położona w bliskiej odległości od miejscowości Szczeliniec Wielki, w Górach Stołowych. Obrzeża miejscowości stanowią granicę pomiędzy Polską i Czechami.

Początek istnienia wsi datowany jest na wiek XV. Nazwa “Pasterka” wzięła się od nazwy pierwszych mieszkańców. Pasterze zamieszkujący ówczesne tereny wykorzystywali obszerne łąki pod Szczelińcem do wypasu swoich owiec.

Na przestrzeni lat przynależność państwowa wsi zmieniała się wielokrotnie. Należała zarówno do Nachodu jak i w późniejszym okresie stała się częścią Ziemi Kłodzkiej. Konsekwencją tego była ogromna różnorodność kulturowa jaką reprezentowała.

Okres dynamicznego rozwoju przypada na dwa następne stulecia. Wtedy to wybudowano drewnianą kaplicę oraz zakończono budowę murowanej świątyni. W XIX wieku oprócz działalności rolniczej intensywnie rozwinęło się także tkactwo wyrobów bawełnianych. Pojawiła się także gorzelnia i dwa małe młyny.
W drugiej połowie XIX wieku miejscowość dynamicznie rozwinęła się pod kątem turystycznym. Szlak na Hvezdę, do Broumova i Adspachu wiodący przez Pasterkę stał się coraz bardziej popularny wśród pasjonatów górskich wycieczek, co znacząco odbiło się na późniejszych działaniach Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego. Odwiedzana trasa została oznaczona i przyciągała jeszcze więcej turystów.

Duże znaczenie dla wsi miały lata dziewięćdziesiąte, kiedy to oficjalnie otwarto Park Narodowy Gór Stołowych. Niedługo potem do wybudowanego już schroniska PTTK dobudowano ośrodek Rekolekcyjno- Wypoczynkowy Caritas w Pasterce.

Dziś pasterka jest przede wszystkim miejscem na spokojny wypoczynek oraz doskonałą bazą wypadową dla miłośników pieszych, górskich wycieczek.
W ostatnich latach zagospodarowano także łąki wokół pasterki, na których powstały narciarskie trasy biegowe.

W okresie wakacyjnym w Pasterce odbywa się także festiwal piosenki turystycznej poezji śpiewanej “Pasterskie Anioły”

W miejscowości Pasterka trzeba zobaczyć:

1) Kościół pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela – barokowy kościół cmentarny wybudowany w 1787 roku na miejscu drewnianej kaplicy. W zewnętrzne ściany kościoła wbudowane są stare nagrobki pochodzące z miejscowego cmentarza.

2) Szczeliniec Wielki – najwyższy szczyt Góry Stołowych