Jeden z największych zamków w Polsce i Europie, a jednocześnie największy zamek na Dolnym Śląsku. Wybudowany w Wałbrzychu, na wysokim skalnym cyplu. Jest otoczony głęboką kotliną porośniętą lasem. Jego malownicze położenie czyni go najbardziej oryginalną rezydencją w tej części świata. Nazywany jest „Perłą Śląska” lub „Zamkiem z Bajki”. Zamek Książ to majestatyczna budowla położona w sercu Książańskiego Parku Krajobrazowego. Był wielokrotnie niszczony, odbudowywany i przebudowywany. Na przestrzeni dziejów należał do wielu właścicieli, a największy wpływ na dzisiejszy jego wygląd miał panujący tu potężny ród Hochbergów. Mieszkała tutaj księżna Daisy, której sława i uroda przyćmiła nawet księżniczkę Sissi.

Hochbergowie władali zamkiem przez ponad cztery stulecia, aż do czasu konfiskaty przez władze III Rzeszy. W tym czasie wnętrza zamkowe uległy znacznej dewastacji. Potężny Zamek miałby być przebudowany na główną kwaterę Hitlera. Pod zamkiem i dziedzińcem przeprowadzono prace, w efekcie których na głębokości około 50 metrów zostały wykute potężne tunele. W związku ze zbliżaniem się Armii Czerwonej w roku 1945 prace zostały przerwane, a na zamku zaczęli stacjonować żołnierze wojsk rosyjskich, co trwało do 1946 roku.

Dziś Zamek Książ jest atrakcją turystyczną, która potrafi zachwycić turystów z całego świata. Miłośnicy przyrody odkryją tarasowe ogrody i palmiarnię sprzed ponad stu lat a pasjonaci stylowych wnętrz będą podziwiać pałacowe komnat. Znajdzie się coś także dla amatorów zagadek z czasów II wojny światowej, którzy mogą eksplorować tajemnicze tunele wybudowane przez hitlerowców.

Zapytaj o szczegóły i zaplanuj wycieczkę:
Zamek Książ
ul. Piastów Śląskich 1
Wałbrzych
tel. +48 74 6643 834
zwiedzanie@ksiaz.walbrzych.pl