Co zwiedzić? Co warto zobaczyć? Gdzie pojechać z dziećmi?
Na te i wiele innych pytań postaramy się odpowiedzieć jak najobszerniej 🙂
Na atrakcyjność Kotliny Kłodzkiej ma duży wpływ jej uwarunkowanie geologiczne oraz bliskie sąsiedztwo z Czechami. Postaramy się przybliżyć wam najciekawsze miejsca dla turystów, godne uwagi w tym niezwykłym kraju. Jak wiemy Czechy pod względem turystyki głównie kojarzone są z Pragą, natomiast skrywa się tu jeszcze wiele innych perełek, które należy odwiedzić.
Wymienimy i po krótce opiszemy atrakcje turystyczne w Czechach, które znajdują się najbliżej Ziemi Kłodzkiej. Dowiecie się m.in. o miejscach historycznych, rezerwatach przyrody oraz atrakcjach, które warto zobaczyć na wycieczce z dziećmi.
Kilka cennych rad dla turystów odwiedzających Czechy:
1. Płatność w Czechach.
Warto wymienić walutę na Czeskie Korony w którymś z przygranicznych kantorów. Przydadzą się podczas płatności za postój na parkingach lub w czeskich restauracjach, ponieważ nie wszędzie zapłacimy kartą.
2. Winiety w Czechach.
By dostać się do poniżej opisywanych atrakcji (oprócz Pragi) nie potrzebujemy winiet.
3. Przepisy drogowe
Czeska policja jest bardzo wyczulona pod względem łamania przepisów drogowych a zwłaszcza przez obcokrajowców, dlatego też proponujemy jazdę przepisową by nie otrzymać tzw. pokuty – czyli mandatu 🙂
4. Dzieci w Czechach
Bardzo ważne jest by rodzice wybierając się za sąsiednią granicę z pociechami posiadali dowody osobiste dla dzieci. Podczas kontroli policji lub straży granicznej nie mając takiego dokumentu, możemy mieć naprawdę spore problemy i godzinami czekać na komisariacie w celu wyjaśnienia.
Najciekawsze atrakcje przy czeskiej granicy
Nieopodal Kłodzka, bo zaledwie około 35 km, tuż za przejściem granicznym w Tłumaczowie znajduje się malownicze czeskie miasteczko Broumov. Dojazd samochodem jest niezwykle łatwy, gdyż prowadzi jedną drogą nr 306 z Kłodzka. Fani wszelkiej aktywności i ruchu na świeżym powietrzu, mogą wybrać się tam na wycieczkę rowerową bezpośrednio z Kłodzka lub też dojeżdżając szyno-busem (który również przewozi rowery) do Ścinawki Średniej i stamtąd już wyruszyć na dwóch kółkach. Warto
rozważyć taką opcję, ponieważ niedawno powstała ścieżka rowerowa odbiega od drogi głównej i prowadzi przez urokliwe czeskie wioski i kwieciste pola.
Będąc już na miejscu, rysuje nam się obraz malutkiego i spokojnego miasteczka, gdzie wokół zabytkowego rynku znajduje się przestrzenny Plac. Ratusz miejski otoczony jest barokowymi i renesansowymi kamieniczkami, mnóstwem ławeczek i kilkoma kawiarenkami, gdzie na chwilę można usiąść i cieszyć się czeską atmosferą tego miejsca. Miejscowość jest bardzo silnie związana z klasztorem benedyktynów, który podziwiać możemy aż do dziś. Stanowi on jedną z głównych atrakcji Broumova. Znajduje się na południowym wschodzie od rynku w niedalekiej odległości. Klasztor robi naprawdę ogromne wrażenie pod względem atrakcyjności architektonicznej oraz jego interesującej historii, która sięga aż 1258 roku. W czasie wojen husyckich nie uległ zniszczeniu a w jego murach schronienie znaleźli mnisi, którzy zostali zmuszeni do ucieczki z pozostałych obiektów sakralnych. Po II wojnie światowej ze względu na wysiedlenia Niemców z tych terenów, klasztor opustoszał co spowodowało, że należało wykorzystać w jakiś sposób ten obiekt i tak, od 1950 roku pełnił on rolę więzienia dla księży, zakonników i sióstr. Klasztor wraz z pozostałymi obiektami sakralnymi wielokrotnie plądrowano i niszczono, stracił więc on dawny blask. Przetrzymywani więźniowie przebywali tam w nieludzkich warunkach, byli bici, głodzeni i torturowani. W 1990 roku zwrócono go benedyktynom i odrestaurowano. Obecnie istnieje możliwość zwiedzenia kompleksu klasztornego. Interesujący jest fakt, że w jego podziemiach znajdziemy 34 mumie pochodzące z krypty kościoła św. Prokopa.
Odkryjcie tajniki warzenia czeskiego piwa
Tak jak wspomnieliśmy na początku, miasteczko jest bardzo silnie związane z zakonem benedyktynów. Również lokalny Browar OPAT – co dosłownie oznacza ojciec/duchowny, pochwalić się może dalekosiężną historią, związaną z klasztorem. Niestety nie ma pełnej dokumentacji na ten temat lecz prawdopodobnie już w średniowieczu zakonnicy warzyli piwo na własny użytek na terenie klasztoru. Trzeba pamiętać, że piwo w tamtych czasach różniło się znacznie od dzisiejszego, przede wszystkim znacznie niższą zawartością alkoholu. Był to wtedy napój powszechny i obok mleka najbardziej dostępny. W tych zamierzchłych czasach, często wybuchały liczne pożary. Bracia benedyktyni niejednokrotnie zostali dotknięci klęską i ów budynek kilkukrotnie stanął w płomieniach. Ze względu na obawy przed kolejnym pożarem zapobiegliwi zakonnicy postanowili na początku XVIII wieku przenieść browar poza mury klasztoru. Nowy budynek postawiono w latach 1712-14 w pobliskiej wsi Olivětin, która dziś jest dzielnicą miasta, w odległości około 2 km od klasztoru. W tym miejscu zakład funkcjonuje do dnia dzisiejszego. Obecny OPAT jest własnością państwa. Lokalny browar jest bardzo powszechny na terenie Czech oraz polskich miejscowości przygranicznych. Aby zgłębić tajniki produkcji złocistego napoju można udać się tam na zwiedzanie, lecz warto wiedzieć, że grupa musi liczyć minimum 8 osób.
Bromouv to nie tylko miasteczko z malutkim rynkiem i klasztorem. Warto wspomnieć o jego malowniczym położeniu pośród licznych wzgórz z rezerwatami skalnymi Broumovskie steny, gdzie również warto jest się wybrać na pieszą wycieczkę.
Kilka cennych informacji, które warto wiedzieć zwiedzając Broumov:
Godziny otwarcia Klasztor Benedyktynów:
listopad – marzec
codziennie od 10.00 do 15.00
kwiecień – październik
codziennie od 09.00 do 16.00
Cena za bilet wstępu:
dorośli 130 kC (sezon niski) 155 kC (sezon wysoki)
dzieci 6-15 lat 65 kC (sezon niski) 95 kC (sezon wysoki)
Istnieją trzy możliwości zwiedzania klasztoru: trasa barokowa, życie w klasztorze i zwiedzanie nocne.
Godziny otwarcia browaru OPAT:
Zwiedzanie browaru jest możliwe jedynie po wcześniejszej rezerwacji pod numerami telefonów: +420 602 642 672 (polski, czeski) + 420 491 523 779 (czeski)
Cena biletu wstępu:
zwiedzanie browaru z degustacją piwa: cena: 200,- kč za osobę
Zamek którego strzegą dwa niedźwiedzie
Nachod jest czeską miejscowością bezpośrednio graniczącą z Polską. Najłatwiejszy dojazd stanowi droga krajowa nr 8. Przejście graniczne znajduje się w dzielnicy uzdrowiska Kudowy Zdroju tj. Kudowa Słone. Miasto o którym mowa rozpościera się na wysokości 346 m na poziomem morza, na obu brzegach rzeki Metuja. Zadbane otoczenie czeskiego miasteczka, niewielki rynek otoczony urokliwymi restauracjami i malutkimi kawiarenkami, lokalny browar Primator a przede wszystkim górujący ponad miastem zamek, sprawi że to miejsce z pewnością wam się spodoba. Do tego w czeskich miasteczkach wiele rzeczy może was zaskoczyć. Spoglądając na wystawy niektórych sklepików poczujecie się jakbyście przebyli podróż w czasie nawet o 20 lat wstecz.
Zamek Nachod wzniesiony w 1254 roku stanowi największą atrakcję tego miasta, więc to na nim się skupimy. By dotrzeć na szczyt, najlepiej wyruszyć z rynku, gdzie można pozostawić samochód na płatnym parkingu. Dotrzemy tam kierując się kamiennymi schodami. Głównym zadaniem fortecy miała być ochrona przebiegającego w pobliżu szlaku kupieckiego wiodącego z Czech do pobliskiego Kłodzka. Na przestrzeni wieków zamek kilkukrotnie przechodził z rąk do rąk. Z biegiem czasu rezydencja była sukcesywnie powiększana. Ostateczny kształt nadała mu największa przebudowa na przełomie XVI i XVII wieku. Wówczas otoczono go również francuskim ogrodem, parkiem oraz cmentarzem wojskowym, na którym spoczęli żołnierze polegli podczas trwania wojny siedmioletniej.
Obecnie całość zamku jest kompleksowo odrestaurowana i udostępniona zwiedzającym. Będąc na miejscu podziwiać możemy zabytkowe ekspozycje orderów, broni i obrazów oraz bogato zdobione wnętrza i podziemne lochy. Udostępniony jest także taras widokowy z panoramą na całe miasto. Największą furorę wśród najmłodszych i nie tylko robi fosa oraz wybieg z dwoma niedźwiedziami brunatnymi o imionach Dasza i Ludwik – które niegdyś były gwiazdami cyrkowych występów.
Poza terenem miejskim na obrzeżach miasta, zlokalizowany jest fort Dobrošov. To idealne miejsce dla osób, interesujących się tematyką II wojny światowej. Ten zabytek wojskowy z lat 1937-1938, stanowił element systemu umocnień granicznych w celu obrony kraju przed nazistowskimi Niemcami. Planowano wybudowanie większej ilości bunkrów oraz umocnień lecz nigdy do tego nie doszło. Obecnie zwiedzić można bunkier artyleryjski, podziemne korytarze, koszary i schron. Czas zwiedzania w tym przypadku zajmuje nieco ponad godzinę i odbywa się w towarzystwie przewodnika.
Czeska tradycja
Tak jak w poprzedniej miejscowości, również Nachod posiada swój własny browar. Tradycja warzenia piwa w tym mieście sięga 1873 roku. Browar Primator funkcjonuje do dziś i obecnie produkuje około
15 rodzajów piw. Wielu z nich przyznano światowe nagrody. Tutaj także możemy się wybrać by zgłębić wiedzę odnośnie warzenia piwa odwiedzając miejsca Primatora od kuchni takie jak: warzelnie, fermentownie i butelkownie. Całość wycieczki zwieńczona jest degustacją.
Klika cennych informacji, które warto wiedzieć zwiedzając Nachod:
Godziny otwarcia Zamku w Nachodzie:
kwiecień 10:00 – 16:00
maj – czerwiec 9:00 -17:00
lipiec – sierpień 10:00 – 18:00
wrzesień 9:00- 16:00
październik 10:00 – 16:00 (tylko w weekendy)
listopad – marzec 9:00 – 16:00
Ceny biletów wstępu:
100 kC osoba dorosła
70 kC dziecko/ulgowy
Godziny otwarcia Browaru Primator:
Tutaj proponujemy zadzwonić i ustalić godzinę zwiedzania indywidualnie, ponieważ ze względu na liczne odwiedziny grup, sytuacja zmienia się dynamicznie. Zwiedzać można od poniedziałku do soboty.
Ceny biletów wstępu:
zwiedzanie + 1 godzina degustacji 160 kc/os. (osoby pełnoletnie)
zwiedzanie + 2 godziny degustacji + Super Menu 260 kc/os. (osoby pełnoletnie)
Godziny otwarcia Twierdzy Dobrosov
maj-wrzesień w (oprócz poniedziałków) 10:00-12:00, 13:30-18:00 (z przewodnikiem), ostatnie zwiedzanie przed zamknięciem o 17:00.
kwiecień, październik w (oprócz poniedziałków) 10:00-12:00, 13:30-16:00 (z przewodnikiem), ostatnie zwiedzanie przed zamknięciem o 15:00.
Ceny biletów:
80 kC normalny
40 kC ulgowy
Adrspach – Skalne Miasto
Skalne Miasto stanowi najchętniej odwiedzaną atrakcję w Czechach, jaką stworzyła sama matka natura. Potężne bloki skalne pnące się ku niebu, przeplecione dziwacznymi formami mniejszych skał tworzą zawiły labirynt z pieszymi szlakami. Słynna jest tu również turystyka wspinaczkowa, która rozwinęła się w pierwszej połowie XX wieku.
Możemy się tu wybrać na własną rękę lub też skorzystać z oferty lokalnych biur podróży. My jednak opiszemy wam jak zwiedzić wszystko samemu. Najlepiej wyruszyć wczesnym rankiem, ponieważ w godzinach południowych panuje tam wysoki ruch turystyczny, wynikający z dużego nasilenia wycieczek autokarowych.
Aby dojechać do celu obieramy kierunek Kudowa-Nachod. Po przekroczeniu granicy w Nachodzie, kierujemy się już na Teplice nad Metuji. Nieopodal znajduje się właśnie miejscowość Adrspach. Gdy już dotrzemy do miejscowości, samochód możemy pozostawić na płatnym parkingu (około 70 kC za postój dzienny), znajdującym się tuż przy wejściu na teren Parku Krajobrazowego. Bez względu na sezon pobierana jest tu opłata za wejście. W kasie przy zakupie biletu otrzymamy mapkę, na której naniesiono tutejsze szlaki. Wielu z was zadaje pytanie „jak zwiedzać skalne miasto?” Otóż w tym momencie wszystko zależy od Waszych oczekiwań. Na mapie mamy do wyboru trasy długie, krótkie, łagodniejsze i takie które wymagają więcej wysiłku.
Na starcie ujrzymy bramę pomiędzy skałami. Stanowi ona niejako portal, który przeniesie nas ze zwykłego świata w fantazyjną i magiczną podróż. Przekraczając gotycką bramę, znajdziemy się na terenie narodowego rezerwatu przyrody. Tutaj musimy zachować szczególną ostrożność i trzymać się wyznaczonych ścieżek . Nie wolno zrywać tam kwiatów lub też wychodzić poza obszar wytyczony.
Kolejny przystanek wędrówki stanowi „rynek słoni” jest to przestrzenny plac otoczony ogromnymi skałami – tam właśnie m.in. znajdują się ścianki wspinaczkowe. Rynek jest naprawdę ogromny a skały łudząco przypominają spacerujące po nim słonie. Stamtąd już niedaleko w kierunku skalnego jeziorka. Od kwietnia do października istnieje możliwość przepłynięcia się łódką. Flisak opowiadający zabawne anegdoty o Czechach podczas rejsu z pewnością rozbawi Was do łez. Po zakończeniu wodnej przygody koniecznie należy odwiedzić „Głowię Cukru”. Znajduję się przy niej Wielka Panorama, czyli najsłynniejszy punkt widokowy Skalnego Miasta.
Klika cennych informacji, które warto wiedzieć zwiedzając Skalne Miasto:
Godziny otwarcia:
maj – październik listopad – kwiecień
pon-pia 8:30 – 12:00 i 13:00 – 18:00 pon-pia 8:30 – 12:00 i 13:00 – 17:00
so-nie 8:30 – 12:00 a 13:00 – 17:00 so-nie 8:30 – 12:00 a 13:00 – 16:00
Ceny biletów:
Sezon wysoki
dorośli – 120 kc,
dzieci (od 6 lat), młodzież, inwalidzi – 70 kc,
Sezon niski:
dorośli – 50 kc,
dzieci (od 6 lat), młodzież, inwalidzi – 30 kc
Egzotyczna przygoda dla całej rodziny w czeskim ZOO Safari
Nie musimy wcale wyjeżdżać poza granice naszego kontynentu żeby poczuć dzikość afrykańskiej podróży. ZOO Safari w miejscowości Dvůr Králové to świetny pomysł na rodzinną wycieczkę. Czeka tam na was moc atrakcji: tysiące gatunków zwierząt, pawilony tematyczne, place zabaw, restauracje i możliwość przejazdu trasą safari, pośród beztrosko biegających zebr, żubrów czy żyraf.
Aby uniknąć kolejek (przede wszystkim latem lub podczas długich weekendów), proponujemy zarezerwować bilety przez Internet z wyprzedzeniem. Najlepszą opcją jest bilet wejściowy + przejażdżka Africa Truck po otwartej przestrzeni safari. Istnieje oczywiście możliwość przejażdżki własnym samochodem. Uważamy jednak że, proponowana opcja jest najlepsza, pod względem tego że kierowca opowiada nam o historiach czeskiego ZOO. Afrika Truck ma otwartą przestrzeń okienną, dzięki czemu widoczność jest lepsza i jest to opcja najbardziej ekonomiczna pod względem ceny. Oczywiście dla tych, którzy nie zarezerwowali biletu, istnieje możliwość wykupienia go na miejscu, ale tu nie mamy już gwarancji, że załapiemy się na przejazd Afrika Truckiem ze względu na dużą popularność tej atrakcji.
Aby dojechać do celu, kierujemy się w stronę Nachodu i trzymamy się drogi nr 33, następnie na wysokości miejscowości Hermanice skręcamy na drogę nr 307. Bezpośrednio przy ogrodzie zoologicznym, znajduje się bezpłatny parking, więc nie dajcie się zwieźć wcześniejszym znakom o płatnych parkingach prywatnych właścicieli.
W kasie biletowej otrzymujemy cały plan ogrodu. Czas jaki musimy sobie przeznaczyć na zwiedzanie wynosi około 3-4 godziny, biorąc pod uwagę wizytę z dziećmi. Spacerując pośród kwiecistych alejek, napotkać możemy olbrzymie klatki z kolorowymi, egzotycznymi ptakami, wybiegi najgroźniejszych drapieżników, liczne pawilony m.in. z małpami, słoniami czy krokodylami. Ogród zoologiczny jest tak rozbudowany i tak bogaty, że z pewnością nie jesteśmy w stanie opisać wam go w każdym szczególe. Niewątpliwie największą atrakcją jest wspomniana wcześniej przejażdżka po otwartej przestrzeni safari, gdzie zwierzęta funkcjonują w środowisku bardzo zbliżonym do naturalnego. Czasami jednak trzeba poczekać aż odpoczywająca na drodze zebra lub żyrafa zechce zrobić miejsce na przejazd. Trasa safari wiedzie również przez odcinek przeznaczony dla lwów. Tam należy zachować szczególną ostrożność i jadąc własnym środkiem transportu, koniecznie zamknąć wszystkie okna.
Wizyta w czeskim ogrodzie dostarczy wam niezapomnianych wrażeń i z pewnością zachęci do kolejnej wizyty, gdyż nie sposób jest nacieszyć się całym jego pięknem i uroczymi zwierzakami w przeciągu jednego dnia.
Kilka cennych informacji o ZOO Safari:
Godziny otwarcia w sezonie letnim: 9:00 – 18:00
Godziny otwarcia w sezonie zimowym 9:00 – 16:00
Ceny biletów:
Osoba dorosła: 180 kC ( sezon zimowy), 230 kC (sezon letni)
Dziecko/Ulgowy: 120 kC (sezon zimowy), 120 kC (sezon letni)
African Safari and Lion Safari – Africa Truck 80 CZK/os
Spacer w chmurach Sky Walk Dolni Morava
Czy kiedykolwiek marzyliście o spacerze pośród malowniczych gór, ponad koronami drzew?
Skywalk, czyli spacer w chmurach w miejscowości Dolni Morava dostarczy wam niesamowitych przeżyć. Wieża oddalona jest od Kłodzka o około 55 km. Dojazd jest bardzo łatwy. Przekraczając granicę polsko-czeską w Międzylesiu dojedziemy do miejscowości Dolni Morava. Przed oczami na pierwszy plan, wysunie się nam obraz potężnej góry Slamnik, będącej elementem pasma Sudetów Wschodnich. To na jej szczycie góruje okazała drewniana konstrukcja. U podnóża góry mieści się obszerny parking obok którego znajduje się stok narciarski oraz hotel z restauracją.
Tutaj decydujemy w jaki sposób dotrzemy na szczyt góry. Istnieje bowiem opcja przejścia pieszo, jednym ze szlaków turystycznych. Przejście zajmuje około 2 godzin. Dla tych którzy cenią sobie komfort, istnieje opcja przejazdu koleją krzesełkową. Warto wspomnieć, że wyciąg zabiera wózki dziecięce oraz wózki dla niepełnosprawnych. Kiedy już znajdziemy się szczycie góry Slamnik (1116 m n p.m.), dostrzegamy, prawdziwą potęgę drewnianej konstrukcji o wysokości aż 55 metrów. Przechadzając ścieżką Skywalk, jesteśmy na wysokości szybujących ptaków, co dostarcza niesamowitych przeżyć. Kierując się na szczyt wieży, możemy dowiedzieć się cennych informacji na temat otaczającej przyrody oraz gór, dzięki zamontowanym tabliczkom. Na miłośników przygody czeka kilka pełnych adrenaliny atrakcji. Z samego wierzchołka, rozciągają się zapierający dech w piersiach widoki na cały Masyw Śnieżnika z malowniczą doliną rzeki Moravy. W oddali, przy odpowiedniej widoczności, dostrzec można główne pasmo Jesioników, Suchý Vrch i Karkonosze.
Odwiedzając to miejsce z dziećmi, latem można również wybrać się do wyjątkowego Parku Przygody. Zlokalizowany jest w niedalekiej odległości od Skywalk. Znajdujące się w nim magiczne domki o różnej tematyce, umieszczone na drzewach na różnych wysokościach, dostarczą odpowiednią dozę dobrej zabawy najmłodszym. Pociechy mogą w ich wnętrzach majsterkować oraz eksperymentować z interaktywnymi grami i zabawkami. Starsze dzieci, mogą wybrać się do „skrytki w dziczy“, gdzie zapoznają się z zasadami sztuki przetrwania w przyrodzie.
Dla osób dorosłych, łaknących nieco większej dawki adrenaliny, możemy zaproponować tu jeden z największych na terenie Czech, park linowy. Głównym obiektem jest drewniana 14-metrowa budowla, będąca ścianą wspinaczkową. Stamtąd możemy skoczyć z zabezpieczeniem spowalniającym spadanie, bądź też zjechać tyrolką linową. Wszystko otoczone jest mnóstwem mostków wiszących na wysokości i torem niezwykłych przeszkód.
W Dolni Morava atrakcji turystycznych jest naprawdę wiele. Latem skorzystać możemy jeszcze z toru saneczkowego, parku trampolin lub wypożyczyć hulajnogę i zmierzyć się z przejazdem 15 km szlakiem czerwonym. Zimą natomiast to niezwykle popularny region wśród narciarzy zjazdowych i biegowych.
Nowoczesne wyciągi, szerokie i zróżnicowane trasy wpływają na ogromną popularność tego miejsca. Prócz tego w miejscowości zadbano o przygotowanie tras biegowych z podłożonym torem do stylu klasycznego.
Klika cennych informacji, które warto wiedzieć wybierając się do Dolni Morava:
Wjazd kolejką + bilet na wieżę Skywalk
Osoba dorosła : 350 kC
Dziecko/ulgowy: 190 kC
Bilet na wieżę skywalk (bez wjazdu)
Osoba dorosła : 200 kC
Dziecko/ulgowy: 120 kC
Stolica Czech – Praga
Będąc w Kotlinie Kłodzkiej, już tylko 200 km dzieli nas od stolicy Czech – Pragi. Wiele lokalnych biur podróży oferuje wycieczki z przewodnikiem do tego pięknego miasta w cenach około 80 zł od osoby. Oczywiście, możecie także wybrać się na własną rękę. My jednakże uważamy, że warto skorzystać w tym przypadku z eskapady zorganizowanej.
Scenariusz wycieczek wielu biur podróży z reguły wygląda bardzo podobnie. Zwiedzanie przeważnie rozpoczyna się od Zamku Praskiego na Hradczanach, który obecnie jest siedzibą prezydenta. Zobaczyć tam można dziedzińce zamkowe i piękne ogrody królewskie. Następnie przewodnik opowie nam o ciekawostkach niezwykle atrakcyjnej Katedry św. Wita. Jest ona symbolem duchowym Czech oraz siedzibą praskich arcybiskupów i prymasa czeskiego. Koronowano tam czeskich królów. Strzelista i potężna budowla zrobi na was ogromne wrażenie. Według naszej opinii, każdy kto choć raz odwiedzi Pragę, musi zobaczyć to miejsce. Charakterystycznym elementem Katedry jest Złota Brama, znajdująca się nad wejściem, przedstawiająca scenę Sądu Ostatecznego w formie witrażu.
Przejdziemy się także najbardziej kojarzonym z Pragą Mostem Karola, wzniesionym nad rzeką Wełtawą. W samym sercu miasta łączy on dwie dzielnice: Malá Strana- malowniczą i pełną zieleni część miasta i Staré Město o którym za moment napiszemy. Most Karola jest bardzo chętnie wybieraną scenografią, podczas kręcenia hollywoodzkich produkcji. „Nieustraszeni bracia Grimm”, „Tożsamością Bourne’a” czy „Wanted. Ścigani” to tylko niektóre z nagrywanych tu filmów. Złota Praga jest również popularna wśród znanych nam gwiazd ekranu, którzy tutaj właśnie odnaleźli swoją enklawę spokoju, a pobyt w Czechach traktują jako beztroskie wakacje, z dala od wielkoświatowego, amerykańskiego zamieszania. Praga jest dziś pod tym względem jednym z najmodniejszych miast na świecie.
Wracając do Mostu Karola, został on wybudowany w stylu gotyckim a jego budowa ruszyła w 1357 roku, za panowania cesarza Karola IV. Ma on niemalże 516m długości i ok. 9,5m szerokości. Po przejściu Mostem Karola, jesteśmy już bardzo blisko praskiego rynku i Starego Miasta. To obowiązkowy punkt każdej wizyty w stolicy Czech. Tutejsze Stare Miasto jest jednym z najpiękniejszych starych miast w Europie, od 1992 roku wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Otaczają go wiekowe kościoły i kamieniczki. Na środku placu Staromiejskiego Rynku stoi pomnik Jana Husa, spalonego na stosie ponad pół wieku temu, twórcy Husycyzmu, uznawanego za twórcę literackiego języka czeskiego. Wielką atrakcję rynku stanowi także zegar astronomiczny Orloj, znajdujący się na południowej ścianie ratusza. Od 600 lat zegar pokazuje dokładny czas oraz położenie ciał niebieskich na nieboskłonie. Co godzinę tłumy turystów zbierają się pod zegarem, aby oglądać spektakl wystawiany przez figurki reprezentujące śmierć, chciwość, próżność, 12 apostołów oraz Turka. Imponujące, biorąc pod uwagę fakt, że mechanizm powstał w mrocznych i zacofanych czasach średniowiecza.
Na koniec zorganizowanej wycieczki do Pragi warto udać się na Plac Św. Wacława, turystyczne serce Pragi. To tutaj odbywa się większość imprez masowych czy festiwali, ze względy na dużą pojemność placu, oraz bliskość wielu restauracji, klubów czy barów. Większość organizatorów wycieczek właśnie tu, niejako na pożegnanie z Pragę, proponuje turystom czas wolny, który można przeznaczyć na zapoznanie ze specjałami czeskiej kuchni. Ceny w centralnych punktach Pragi do niskich wprawdzie nie należą, jednakże warto chociażby chwilę spędzić w jednej z tutejszych restauracji czy kawiarni, delektując się klimatem i atmosferą tego przepięknego miasta.
Ciekawostką jest fakt, że jeśli nie zdążymy wybrać się do Pragi będąc w Kotlinie Kłodzkiej, jej namiastkę możemy zobaczyć w Kłodzku. W Parku Miniatur Minieuroland, znajduje się makieta ratusza praskiego, doskonale odzwierciedlająca każdy szczegół tej budowli wraz z astronomicznym zegarem Orloj.
Klika cennych informacji, które warto wiedzieć wybierając się do Pragi z biurem turystycznym:
Konieczna jest wymiana waluty na korony czeskie aby opłacić uwzględniony w planie wycieczki, przejazd metrem. Radzimy zachować ostrożność przed kieszonkowcami.
Jeśli wybieracie się do Pragi na własną rękę, i zdecydujecie się na trasę wiodącą autostradą, należy wykupić winietę.
Życzymy wspaniałych podróży!
Najczęściej czytane
Minieuroland – najciekawsze atrakcje Kotliny Kłodzkiej w pigułce
Co zobaczyć w Kotlinie Kłodzkiej? To pytanie zadaje sobie każdy turysta, decydujący się na odkrywanie uroków tego regionu. Oferuje on bajeczne krajobrazy, wspaniałe atrakcje turystyczne dla dzieci i [...]
Uzdrowiska Kotliny Kłodzkiej
W Kotlinie Kłodzkiej poznaliśmy już cuda tutejszej natury, piękne wieże widokowe, historyczne budowle oraz wiele atrakcji turystycznych zlokalizowanych w Kłodzku jak i całej okolicy. Warto jednak ws [...]
Pomysły na rodzinne Ferie 2019 w Kotlinie Kłodzkiej
Specjalnie dla osób, planujących rodzinne ferie na Ziemi Kłodzkiej przygotowaliśmy cykl artykułów, który pozwoli zaplanować pobyt w Sudetach. Będzie on stanowił przewodnik turystyczny po najpiękniejs [...]