W Kotlinie Kłodzkiej poznaliśmy już cuda tutejszej natury, piękne wieże widokowe, historyczne budowle oraz wiele atrakcji turystycznych zlokalizowanych w Kłodzku jak i całej okolicy. Warto jednak wspomnieć że Kotlina Kłodzka słynie również z turystyki zdrowotnej. Uzdrowiska Kłodzkie to najpopularniejsze uzdrowiska w Polsce.

Główną aktywność jaką niesie za sobą turystyka uzdrowiskowa jest regeneracja organizmu oraz odzyskanie sił witalnych. Uzdrowiska Kotliny Kłodzkiej są bardzo nowoczesne i umiejętnie wykorzystują lecznicze właściwości naturalnych surowców. Górskie, krystaliczne wody, zawierają wiele substancji czynnych mających znaczy wpływ na poprawę zdrowia. Każda miejscowość Kotliny Kłodzkiej, cechuje się zupełnie innym charakterem lecznictwa i zupełnie inną architekturą krajobrazu. Wszystkie miejscowości uzdrowiskowe stanowią urokliwe miejsca, w których znajdują się rozległe parki zdrojowe, miejsca do spacerów, a każda z nich posiada swoją unikatową pijalnie wód. Chętnie przyjeżdżają tutaj kuracjusze nie tylko z Polski ale również z Europy. Turystyka uzdrowiskowa jest ważnym elementem turystyki w Kotlinie Kłodzkiej, jest to nie tylko atrakcja dla seniorów, ale stanowi również doskonałą atrakcję dla rodzin oraz atrakcję dla dzieci.

Jedno jest pewne, wszystkie uzdrowiska w okolicach Kłodzka ze względu na historię, tradycje oraz walory lecznicze zasługuje na uwagę i na poświęcenie choć jednego dnia by je odwiedzić. Uzdrowiska w Kotlinie Kłodzkiej to mekka dla osób szukających odprężenia, relaksu, oraz lecznictwa na wysokim poziomie.

Kudowa Zdrój słoneczny kurort u stóp Sudetów

Kudowa-Zdrój to malowniczo położone miasto, znajdujące się w pobliżu Parku Narodowego Gór Stołowych oraz granicy Polsko-Czeskiej. Jest jednym z najbardziej popularnych uzdrowisk jakie oferuje Kotlina Kłodzka. Już pod koniec XVI wieku poznano się na tutejszych wodach leczniczych, doceniając ich korzystny wpływ na zdrowie. Prawdziwym przełomem w dziejach Kudowy Zdroju był okres międzywojenny, kiedy to nastąpił najprężniejszy rozwój zdroju. To właśnie w tym czasie powstały najważniejsze budowle, jak Dom Zdrojowy oraz pijalnia wód. Wody do dzisiejszego dnia są najważniejszym czynnikiem wpływającym na popularność Kudowy jako uzdrowiska. Kurort świetnie się sprawdza dla osób, które mają problemy z sercem oraz z naczyniami krwionośnymi.

Odwiedzając Kudowę, bezwzględnie trzeba spróbować leczniczej wody z Pijalni, znajdującej się w centrum Parku Zdrojowego. We wnętrzu warto zwrócić uwagę na freski A. Molnara obrazujące Dolny Śląsk z początku XX wieku. Koniecznie też należy udać się na spacer po parku, ponieważ to właśnie tu w XVIII wieku odkryto pierwsze źródła mineralne u podnóża góry zwanej Parkową. Obecnie podziwiać tu możemy bogactwo i różnorodność roślinności, rozległy staw oraz piękno otaczającej architektury domów zdrojowych. Trzeba również wspomnieć, iż obecnie trwają prace renowatorskie, mające na celu przywrócenie wyglądu parku z początku XX wieku . Na przeciwko u podnóża góry Parkowej położony jest budynek, który nosi nazwę Zameczek. Wybudowany w 1772 roku, obecne sanatorium. Obok dominuje wspaniała bryła Sanatorium Polonia mieszcząca w swym wnętrzu między innymi Teatr Zdrojowy im.S.Moniuszki. Odwiedzając Park Zdrojowy, szczególną uwagę należy zwrócić na odbywający się tu co roku Festiwal Moniuszkowski, oraz coroczne Dni Kudowy Zdrój podczas których odbywają się różnego rodzaju imprezy w tym między innymi Festiwal Piosenki Polsko – Czeskiej.

Dużą atrakcją turystyczną Kudowy Zdroju jest także Czermna, swego rodzaju dzielnica miasteczka, oddzielona od Parku Zdrojowego stawem. Jej główne atrakcje to Kaplica Czaszek oraz Szlak Ginących Zawodów. Wszystko to, oraz bardzo bliskie sąsiedztwo Gór Stołowych, sprawia, że wycieczka do Kudowy Zdroju to cały dzień intensywnego zwiedzania, po to, by w pełni poznać walory tego uroczego miejsca. Nie można również zapomnieć o tym że Kudowa Zdrój, będąc kolejną miejscowością turystyczną na mapie Kotliny Kłodzkiej posiada również wyjątkowe atrakcje turystyczne.

kaplica czaszek w kudowie zdrój
hotel spa kudowa-Zdrój

Nie bez znaczenia jest tu również bogata baza noclegowa w Kudowie Zdroju oraz w okolicach Czech.Największą atrakcją w pobliżu Kudowy Zdroju, jest pobliska miejscowość Karłów, z jej perełką natury jaką są Góry Stołowe, a pośród nich Szczeliniec Wielki, Błędne Skały, oraz Skalne Grzyby, formacje skalne które przez miliony lat ukształtowała natura. Na szczególną uwagę zasługują pobliskie atrakcje Czech, do których jest blisko z Kudowy Zdroju. Najważniejsze z nich to Skalne Miasto w Czechach, Adrspach, Zoo Safari, oraz Ścieżka w Obłokach leżąca na południe od Międzygórza, bezpośrednio przy Masywie Śnieżnika, z jej najwyższym szczytem jakim jest Śnieżnik 1426 m n.p.m. Po stronie polskiej również blisko znajduje się Czarna Góra z ważną atrakcją jaką jest Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie – w przypadku gdybyście chcieli ją odwiedzić należy koniecznie pamiętać o wcześniejszej rezerwacji. Będąc w pobliżu Czarnej Góry warto odwiedzić również Międzygórze, miasteczko w którym czas się zatrzymał. Warto zobaczyć pobliski, wodospad Wilczki, oraz Ogród Bajek, atrakcję która przypomina dziecięcy ogródek z lat 80 tych, poprzedniego stulecia i wymaga od właścicieli zabiegów odrestaurowania.

Duszniki Zdrój, w Kotlinie Kłodzkiej – Historia kuracji uzdrowiskowej Fryderyka Chopina

Zaledwie 15 km od Kudowy Zdroju leży kolejna miejscowość uzdrowiskowa, której nie można pominąć – Duszniki Zdrój. Poznaliśmy już tą miejscowość, jako bardzo popularny ośrodek narciarski, z centrami narciarskimi Zieleniec Ski Arena oraz Jamrozowa Polana. Należy jednak pamiętać, że Duszniki to przede wszystkim uzdrowisko, przyciągające turystów przez cały rok, ze względu na lecznicze właściwości tutejszych wód mineralnych. Podstawą leczenia w Dusznikach są wody o szczególnych właściwościach, tryskające ze źródeł: Pieniawa Chopina, Jan Kazimierz, Zimny Zdrój i Agata. Leczone są tutaj choroby układu pokarmowego, oddechowego, czy choroby układu krążenia. Ciekawostką jest fakt, że kurację leczenia gruźlicy przeszedł tutaj sam Fryderyk Chopin. Na pamiątkę tego wydarzenia, rokrocznie odbywają się w tutejszym dworku Chopina, słynne Festiwale Chopinowskie, najstarsze tego typy wydarzenia muzyczne w Polsce. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1946 roku. Ów dworek, wraz z teatrem zdrojowym, pijalnią wód mineralnych z pierwszej połowy XIX w, zakładem przyrodoleczniczym oraz kilkoma pomnikami sławnego kompozytora, stanowi bardzo dużą atrakcję Parku Zdrojowego.

Część uzdrowiskowa Dusznik Zdroju znajduje się poza ścisłym centrum miasta. W samym centrum warto zobaczyć zabytkowy rynek, oraz znajdujące się nieopodal, atrakcyjny, unikatowy młyn papierniczy, stanowiący Muzeum Papiernictwa – Papiernię, atrakcję wpisaną na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. W całym mieście działa szeroko rozwinięta baza noclegowa i gastronomiczna. Zarówno w części zdrojowej, jak i w centrum można skorzystać z usług licznych restauracji, hoteli, pensjonatów oraz oczywiście jednego z kilku sanatoriów. Najważniejsze z nich to:

Sanatorium Uzdrowiskowe Jan Kazimierz, Sanatorium Uzdrowiskowe Zimowit, Sanatorium Moniuszko, Szpital Uzdrowiskowy Chopin, oraz kilka mniejszych. Spacerując po parku zdrojowym, nie trudno ulec urokowi tego uzdrowiska, przechadzając się pomiędzy starodrzewem mijając po drodze piękne palmy wystawiane latem w ogromnych donicach do parku, aby nadać szlachetności temu miejscu. Mijamy po drodze piękny kwiatowy napis Duszniki Zdrój ułożony w trawniku, przechodząc obok Dworku Chopina, kolejno mijamy zabytkową Pijalnię Wód Mineralnych, dochodzimy do kolorowej fontanny, która wieczorem rozświetla Park Zdrojowy, tęczą barw. Duszniki Zdrój to urokliwe miasteczko.

Polanica Zdrój, prawdziwa perła na mapie sudeckich uzdrowisk.

W odległości niecałych 10-ciu km od Dusznik, znajduje się kolejne, pełne uroku uzdrowisko. Polanica-Zdrój to niewielka lecz chętnie odwiedzana miejscowość uzdrowiskowa. Położona jest na wysokości 380-410 m n.p.m., w malowniczej dolinie rzeki Bystrzycy Dusznickiej. Nazywana jest perłą polskich uzdrowisk. Na jej niepowtarzalny urok składa się wyjątkowy krajobraz, historyczna architektura, specyficzny klimat oraz walory lecznicze. Miłośnicy ruchu na świeżym powietrzu i entuzjaści przygód znajdą tu swoją oazę. Mogą oni skorzystać z górskich szlaków, które doprowadzą ich na szczyt, gdzie nagrodą będzie panorama z punktów widokowych. A po górskiej wycieczce, będą mieli możliwość zrelaksować się spacerują po polanickim deptaku lub odpocząć siedząc na ławce w barwnym parku zdrojowym.

Ważnym momentem w dziejach Polanicy był rok 1828, kiedy to Józef Gromls zaczął eksploatację źródeł. Zbudował on małą pijalnię oraz drewniane łazienki. Od tego czasu zaczęła się historia Polanicy jako uzdrowiska. Obecnie kurort oferuje szeroki wachlarz przyrodoleczniczy. Woda wypływająca ze źródeł takich jak: „ Wielka Pieniawa” i „ Pieniawa Józefa” bogata jest w szczawy wodoro węglanowo wapniowe, stosowana jest między innymi do kuracji pitnej lub do kąpieli kwasowo-węglowych. Uzdrowisko przede wszystkim specjalizuje się w leczeniu chorób kardiologicznych i nadciśnienia, chorób naczyń obwodowych, układu trawienia oraz górnych dróg oddechowych. Miejscowość posiada szeroko rozwiniętą bazę noclegową oraz gastronomiczną, dzięki czemu stanowi chętnie wybieraną przez turystów bazę wypadową do pobliskich miejscowości.

Odwiedzając to miasto, obowiązkowym punktem jest spacer po deptaku, przy którym mieści się wiele klimatycznych kawiarni i restauracji do których możemy trafić podczas wędrówki po Parku Zdrojowym. Spotkać tam możemy pomnik słynnego polanickiego niedźwiadka, park szachowy oraz szeroką gamę roślinności. Znajdziemy tam również wiekowe rododendrony które objęte są ochroną oraz podlegają ciągłej pielęgnacji przez fachowców z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. W sercu parku mieści się Pijalnia Wód Mineralnych, gdzie zasmakować można wody z ujęcia Wielka Pieniawa. Warto wspomnieć, że woda tryska ze źródeł dzięki własnemu ciśnieniu, bez potrzeby używania jakichkolwiek pomp i wykorzystywana jest tu od ponad 110 lat.

W Polanicy Zdroju największe i najbardziej znane obiekty sanatoryjne to : Wielka Pieniawa, Malwa, Carmen, Szarotka, Korab, Stary Zdrój, Medical Sensus, Sanatorium Polonia, Nowy Zdrój. Z bogatej bazy noclegowej należy wymienić: Hotel Polanica Resort & Spa, Villa Tilia, Villa Alina Medical Spa , Hotel Nowy Zdrój, Hotel Dr.Irena Eris, Hotel Alpejski, Villa Polanica, Bukowy Park, Villa Filmowiec, Villa Pan Tadeusz. Na szczególną uwagę zasługuje położony nieopodal park miniatur Minieuroland. Jest to nie lada gratka dla miłośników ogrodów i kwiatów, odbywa się tu corocznie największy na Dolnym Śląsku Festiwal Kwiatów. Wydarzenie w przeciągu trzech lat stała się jedną z najważniejszych imprez w Kotlinie Kłodzkiej którą w tym czasie odwiedziło ponad pół miliona osób. Festiwal Kwiatów rozpoczyna się tam od czerwca i trwa aż do końca Października.

Lądek Zdrój – najstarsze polskie uzdrowisko z tradycjami

Zaledwie 35 minut jazdy samochodem dzieli nas od przejechania z Polanicy Zdrój do najstarszego uzdrowiska w Kotlinie Kłodzkiej, jakim jest Lądek Zdrój. Wiele dowodów wskazuje na to że, jest to także najstarsze uzdrowisko w naszym kraju. Dowody świadczą że urządzenia kąpielowe istniały tu już w 1241r. Niestety zniszczone zostały przez wojska tatarskie wracające z pola bitwy pod Legnicą. Warto wspomnieć, iż w tej miejscowości leczyły się sławne osobistości, byli między innymi: cesarzowa Katarzyna II, cesarz Aleksander I, królowie pruscy, Goethe, a nawet John Quincy Adams – prezydent Stanów Zjednoczonych.

Część zdrojowa oddalona nieco od części miejskiej, otoczona jest pięknym parkiem w którym na pierwszy plan wysuwa nam się reprezentacyjne sanatorium „Wojciech” z neobarokowymi zdobieniami, wybudowane bezpośrednio nad bijącym do dziś gorącym źródłem wody mineralnej. W jego wnętrzu znajduje się Pijalnia Wód oraz okrągły basen z wodą ze wspomnianego wcześniej źródła termalnego.

uzdrowisko wojciech lądek zdrój

Wokół niego rozmieszczone są marmurowe XIX-wieczne wanny do kąpieli perełkowych. Na piętrze znajduje się urokliwa kawiarnia oraz taras z pięknym widokiem na park. Pozwala on na rozkoszowanie się błogim spokojem uzdrowiska. Wybierając się do miejscowości warto wiedzieć, że lądeckie wody przedłużają młodość, poprawiają wygląd skóry, obniżają poziom cholesterolu, wypłukują metale ciężkie i przyśpieszają zrastanie się kości. Dlatego gorąco zachęcamy do odwiedzin pijalni i skosztowania tutejszych wód.

Lądek zdrój

Nieopodal zakładu przyrodoleczniczego „Wojciech”, który bez wątpienia stanowi wizytówkę Lądka, znajduje się kolejny obiekt wart uwagi „Jerzy”, który jest najstarszym zachowanym sanatorium w Polsce oraz jednym z najstarszych w Europie. Wzniesiony został w 1498 roku na źródle wody radoczynnej przez jednego z właścicieli Lądka Zdroju – Jerzego z Podiebradów. Wewnątrz znajduje się najcenniejsze lądeckie źródło wody radonowo – siarczkowo – fluorkowej.

lądek starówka

Będąc w miejscowości, można również odwiedzić część miejską, gdzie znajduje się niewielki rynek i plac miasta z wielobarwnymi kamienicami wraz ze stojącym pośrodku neorenesansowym Ratuszem. Lądek zdrój to również miejscowość znana i uczęszczana przez narciarzy. Sam Lądek posiada tylko jeden stok, ale nieopodal na Czarnej Górze do której dojedziemy przez Stronie Śląskie, znajdziemy prawdziwą ucztę dla narciarzy. Jest to dynamicznie rozwijający się ośrodek narciarski z doskonałą bazą noclegową, począwszy od apartamentów po hotele.

Długopole Zdrój – Najmniejszy kurort w zacisznej dolinie Ziemi Kłodzkiej

Po wizycie w Lądku Zdroju, czas na oddalone o ok. 30km Długopole Zdrój. Najmniejsze spośród kurortów całej Kotliny Kłodzkiej. Długopole to urocze sudeckie uzdrowisko. Położone ono jest z dala od miejskiego zgiełku, w zacisznej i malowniczej dolinie o zalesionych zboczach, u stóp Gór Bystrzyckich.Przepływa obok niej rzeka Nysa Kłodzka. Panujący tu łagodny klimat śródgórski, wiele słonecznych dni, oraz zmienność ciśnienia cząstkowego tlenu i czystość górskiego powietrza wpływają korzystnie na czynności układu krążenia, oddechowego i czynność krwiotwórczą.

długopole zdrój

Warunki krajobrazowe Długopola-Zdroju oraz górzyste ukształtowanie terenu zachęcają do spacerów na świeżym powietrzu oraz do zwiększania aktywności fizycznej. Ozdobą Uzdrowiska jest położony w centrum zabytkowy Park Zdrojowy z alejami spacerowymi i okazami starych drzew. Rosną tu wiekowe sosny, świerki, cisy, buki i jawory a główna aleja – ulubione miejsce spacerów kuracjuszy – wysadzona jest lipami i klonami. Po prawej stronie Nysy Kłodzkiej rozpościera się malowniczy Park Wschodni, który naturalnie przechodzi w las usytuowany na zachodnim stoku wzniesienia Wronka.

długopole
długopole zwiedzanie

Liczne pobliskie atrakcje turystyczne oraz górskie szlaki, które można przemierzyć pieszo lub na rowerze, gwarantują atrakcyjne spędzanie czasu wolnego. Dodatkową zaletą miejscowości jest jej usytuowanie w niewielkiej odległości od granicy państwa oraz przebiegający w pobliżu trakt komunikacyjny łączący Wrocław z Pragą. Zapewnia on dobre połączenia drogowe i kolejowe z terenem całego kraju oraz z Czechami i Austrią.

Malutkie Długopole Zdrój posiada bardzo ciekawą i burzliwą historię. Pierwsze wzmianki o miasteczku sięgają XIV wieku, zaś już w XVII wieku zaobserwowano tutaj obecność wód, o charakterystycznym, zdrowotnym działaniu. Wieści o dobroczynnych skutkach kąpieli w tej wodzie, rozchodziły się bardzo szybko,. Już w 1800 roku rozpoczęto budowę pierwszych domów zdrojowych i zakładów przyrodoleczniczych. Długopole jako uzdrowisko od tamtej pory działało coraz prężniej. Pierwsze załamanie jego działalności przypadło wraz z wybuchem II wojny światowej, kiedy to sanatoria i hotele przekształcono na szpitale wojskowe. Po wojnie, uzdrowisko bardzo powoli stawało na nogi, ale nie odzyskało dawnej świetności. Z czasem straciło samodzielność i zostało połączone w jeden zespół z uzdrowiskiem Lądek Zdrój. Na dodatek, w 1997 roku, zostało zniszczone przez powódź stulecia. Od tamtej pory rozpoczęła się generalna odbudowa uzdrowiska, które dziś znowu działa samodzielnie, odzyskując dawną renomę. Obecnie dysponuje około 400 miejscami noclegowymi i wydaje rocznie około 250 tysięcy zabiegów. Długopole Zdrój to również dobra i tania baza wypadowa żeby zobaczyć atrakcje Kotliny Kłodzkiej.

Najczęściej czytane

  • Park-zdrojowy Kudowa-Zdrój blog

Uzdrowiska Kotliny Kłodzkiej

W Kotlinie Kłodzkiej poznaliśmy już cuda tutejszej natury, piękne wieże widokowe, historyczne budowle oraz wiele atrakcji turystycznych zlokalizowanych w Kłodzku jak i całej okolicy. Warto jednak ws [...]