Okolice Ziemi Kłodzkiej posiadają liczne trasy biegowe. Różny poziom wzniesień, nowoczesny system przygotowania tras oraz malownicze krajobrazy mają wpływ na przyciąganie coraz większej grupy amatorów tego sportu. Jeśli zastanawiasz się gdzie znajduje się odpowiednie miejsce na biegówki w regionie, przedstawiamy kilka propozycji godnych uwagi.

Trasy biegowe w Karlowie

Karłów

Podziwiaj prawdziwe piękno Gór Stołowych z innej perspektywy. Warto wybrać się w to miejsce dla cudownych widoków. Tu każdy znajdzie trasę dostosowaną do umiejętności. Są takie z ostrymi podbiegami oraz takie z łagodniejszymi wzniesieniami. Trasy są na bieżąco ratrakowane z położonym śladem do klasyka. Ich przejazd pozwala na poruszanie się niemalże po całym obszarze Parku Narodowego.

Jako punkt startu można przyjąć obszar parkingu w Karłowie, tuż przy wypożyczalni nart biegowych. Stamtąd można dotrzeć m.in. do Skalnych Grzybów, Batorowa oraz Czech.

Trasy biegowe Spalona

Spalona

Na przełomie 2009/2010 roku na terenie Spalonej i Lasówki, powstał jeden z najlepiej rozwiniętych w naszym regionie ośrodków narciarstwa biegowego. Projekt zrealizowany został przez gminę Bystrzycka Kłodzka przy współpracy z Lasami Państwowymi i obejmuje około 40 km urozmaiconych tras, zarówno dla początkujących narciarzy jak i zawodowców. W okresie zimowym trasy są regularnie ratrakowane i, przy sprzyjających warunkach, już w grudniu, gotowe do użytkowania. Piękne widoki oraz zimowa sceneria, tworzą tutaj bajkową atmosferę. Na trasy biegowe trafimy prosto z parkingu w Jagodnej, gdzie działa także wypożyczalnia sprzętu oraz serwis, zaś schronisko PTTK Jagodna zapewnia smaczną kuchnię i górski klimat.

Trasy Biegowe Masyw snieznika

Masyw Śnieżnika i Góry Bialskie

Od 2013 roku w Górach Bialskich oraz Masywie Śnieżnika wytyczono i rozpoczęto utrzymywanie 80 km tras biegowych, z czego aż 68 km znajduje się po Polskiej stronie tych gór. W ramach realizacji projektu oznakowano szlaki kolorem czarno-pomarańczowym z miejscami startu w Bielicach, Nowej Morawie, Kamienicy, 

Bolesławowie, Kletnie, Janowej Górze, Siennej i Czarnej Górze. Większość szlaków ma charakter liniowy, zaś szczegółowe informacje oraz tablice z mapami przebiegu szlaków, znajdują się na miejscach ich startu. W zależności od warunków śniegowych w okresie zimowym, trasy są ratrakowane głównie w weekendy.

Trasy biegowe Jamrozowa Polana

Jamrozowa Polana

To perełka pośród ośrodków narciarstwa biegowego w Kotlinie Kłodzkiej.

Ośrodek został stworzony z myślą o biatlonistach, gdyż odbywają się tam regularnie liczne konkursy, m.in. Puchar IBU. Poza okresem konkursów pętle są dostępne także dla wszystkich biegających na nartach. Tuż obok głównego parkingu, mieści się wypożyczalnia. Na trasy Jamrozowej Polany, składają się dwie pętle o długościach 1300 m i 2250 m.

Gdy śniegi stopnieją, trasy zmieniają się w najlepszy w Polsce tor nartorolkowy.

noclegi kotlina klodzka

Reasumując, górskie warunki atmosferyczne, ukształtowanie terenu oraz prawidłowe zarządzanie władz, sprawia że fani biegówek znajdą odpowiednią dla siebie trasę.

Najczęściej czytane

  • Park-zdrojowy Kudowa-Zdrój blog

Uzdrowiska Kotliny Kłodzkiej

W Kotlinie Kłodzkiej poznaliśmy już cuda tutejszej natury, piękne wieże widokowe, historyczne budowle oraz wiele atrakcji turystycznych zlokalizowanych w Kłodzku jak i całej okolicy. Warto jednak ws [...]