czarna gora kotlina zieleniec narty dzieci atrakcje

Sporty zimowe to ogromna frajda dla całej rodziny lub grupy przyjaciół. Śnieżnobiała zima otoczona górskim krajobrazem to marzenie większości narciarzy. Zapewne każdy chciałby znaleźć odpowiednie miejsce dla siebie. Jedni poszukują łagodnych pagórków by móc w bezpiecznych warunkach szlifować swoje umiejętności na nartach, zaś inni wypatrywać będą stromych i długodystansowych tras by sprawić sobie lepszą zabawę i nieco większą dawkę adrenaliny. Jedno jest pewne – zawsze należy mierzyć siły na zamiary i dobrze ocenić własne umiejętności.

Gdzie pojechać na narty w Kotlinie Kłodzkiej?

Szeroko rozwinięta baza ośrodków narciarskich Kotliny Kłodzkiej pozwoli na wybór właściwego miejsca. Nowoczesna infrastruktura, systemy naśnieżania, bogata baza gastronomiczna i noclegowa, sprawią, że będzie można tutaj w pełni cieszyć się z uroków narciarstwa. Dziś okiem zarówno narciarzy, jak i mieszkańców tego regionu, postaramy się przybliżyć specyfikę 3 popularnych miejscowości. Każda z nich posiada doskonałe warunki narciarskie, a to za sprawą sprzyjającego położenia geograficznego i specyficznego mikroklimatu.

Na Dolnym Śląsku, wśród najchętniej odwiedzanych stacji narciarskich zdecydowanie górują Zieleniec i Czarna Góra. Mają wiele cech wspólnych m.in. najnowocześniejsze systemy naśnieżania, dzięki którym zima niekiedy trwa już od listopada aż do końca marca. Ich atutami są również innowacyjne koleje i wyciągi oraz zróżnicowane stoki.

Czarna Gora kotlina klodzka atrakcje gory

Największy ośrodek narciarski na Dolnym Śląsku

Malowniczo usytuowany Zieleniec Ski Arena jest stolicą narciarstwa Ziemi Kłodzkiej. Leży w Sudetach pośród gór Orlickich i Bystrzyckich. Swoją popularność zawdzięcza specyfice alpejskiego mikroklimatu, co gwarantuje nie tylko świetne warunki na stoku ale też korzystnie wpływa na samopoczucie. Sezon rozpoczyna się tu z reguły w pierwszym tygodniu grudnia. Od tego czasu, gdy temperatury spadną poniżej zera, stoki są regularnie dośnieżane armatkami i ratrakowane.

Trasy w Zieleńcu są bardzo zróżnicowane: łagodne, strome, wiodące przez las lub przez szerokie polany. Wszystkie można zobaczyć z głównej drogi, przy której mieszczą się duże parkingi, lokale gastronomiczne, hotele, szkółki narciarskie i wypożyczalnie. Łagodne „ośle łączki” z wyciągami orczykowymi pozwolą osobom początkującym cieszyć się bezpieczną jazdą na nartach lub desce. Zaawansowanych narciarzy zachęcamy do skorzystania z nowoczesnych kolei oraz ciekawych tras zjazdowych. Najdłuższa nartostrada zieleniecka ma aż 3 km. W sumie wszystkie liczą około 21 km. Na każdy wyciąg obowiązuje jeden karnet, więc jeśli ktoś chce spróbować różnych kombinacji tras nie musi dokonywać odrębnych zakupów.

Zieleniec narty atrakcje dla dzieci kotlina klodzka

Na stoku Czarnej Góry

Ośrodek narciarski Czarna Góra Resort położony jest w miejscowości Sienna w gminie Stronie Śląskie. To kolejny popularny kompleks na Ziemi Kłodzkiej. Jest jednym z najnowocześniejszych ośrodków w Polsce, zaprojektowanym według alpejskich standardów. Stoki są idealnie naśnieżone, długie i stosunkowo strome. U podnóża góry znajdują się dwa duże parkingi, wypożyczalnie sprzętu, liczne restauracje oraz obiekty noclegowe.

Miłośnicy białego szaleństwa mają do dyspozycji prawie 10 km różnorodnych tras narciarskich, obsługiwanych przez 3 koleje i 8 wyciągów. Najdłuższa z nich „Luxtorpeda” wjeżdża na sam szczyt Czarnej Góry. Rozpościera się stamtąd malowniczy krajobraz Masywu Śnieżnika, a zjazd z samej góry jest nie lada gratką. Ośrodek Czarna Góra posiada najdłuższą trasę zjazdową na Ziemi Kłodzkiej. Wybierają ją najczęściej zaawansowani narciarze. Początkujący mogą skorzystać z krótszych i nieco łagodniejszych stoków, obsługiwanych przez wyciągi taśmowe i orczykowe.

Czarna Gora atrakcje kotliny klodzkiej zima narty

Szusowanie w Górach Złotych

Dla osób preferujących mniej popularne miejsca polecamy udać się do kurortu Lądek Zdrój. Niewielki ośrodek narciarski znajduje się w sercu tej miejscowości i jest oddalony od części uzdrowiskowej o około 300 m. Oferuje sześć tras narciarskich o łącznej długości 2 km. Do dyspozycji narciarzy jest w sumie 5 wyciągów. Jedna kolej krzesełkowa oraz 4 orczyki. Stoki są sztucznie naśnieżane oraz oświetlone podczas godzin tzw. nocnej jazdy. Stację Narciarską Lądek Zdrój rekomendujemy dla osób średniozaawansowanych oraz dla tych którzy stawiają swoje pierwsze kroki w dyscyplinie sportów zimowych. Na specjalnie wydzielonym terenie, przy wyciągu Baby Lift, prowadzona jest nauka jazdy na nartach.

Na miejscu znajdują się wypożyczalnia sprzętu, szkółki narciarskie, restauracja oraz grill bar. Przy górnej stacji kolei linowej warto wejść do przeszklonej arenki, z której rozpościera się piękny widok na część uzdrowiskową Lądka Zdroju. Od 2016 roku funkcjonuje tu także sala zabaw „Świat Dzieci”, w której dzieci w wieku 3-10 lat mogą spędzić kilka godzin pod opieką animatorów. Jest to dobra okazja dla rodziców na swobodne korzystanie z uroków ośnieżonych tras.

narty ladek kotlina klodzka zima dla rodzin

Smaki regionu i odpoczynek

Po intensywnym i aktywnym dniu warto poszukać odpowiedzi na pytanie – co i gdzie zjeść? Wszystkie wymienione ośrodki narciarskie oferują wiele punktów gastronomicznych i restauracji. Jesteśmy ich częstymi bywalcami i mieliśmy okazję przetestować oferowane menu na własnych kubkach smakowych. Chętnie podzielimy się z wami wrażeniami i podpowiemy gdzie warto wybrać się na smaczny posiłek.

„Hanka” Zieleniec

Co powiecie na przytulną restaurację w regionalnym stylu? Przyjemna muzyka i nastrojowe oświetlenie pozwolą się wam odprężyć a urozmaicone menu przypadnie do gustu każdemu smakoszowi. Wśród proponowanych potraw znajdziecie typowo góralską kuchnię polską oraz kuchnię włoską. Jeśli wybieracie się tam na kolację po godzinie 18:00 należy dokonać wcześniejszej rezerwacji stolika.

hanka zieleniec kotlina klodzka z dziecmi

„Puchaczówka” Czarna Góra

Jadąc wzdłuż głównej ulicy Czarnej Góry większość z was zwróci uwagę na okazały drewniany budynek. Mieści się w nim znana z wyśmienitej kuchni restauracja. Klimatyczne, góralskie wnętrze zdobią drewniane bale oraz kamienny kominek. Duże i apetyczne porcje nasycą nawet największych łakomczuchów. W menu znajdziecie dania kuchni europejskiej oraz potrawy wegańskie i bezglutenowe. Restauracja kładzie duży nacisk na jakość, dlatego korzysta wyłącznie z produktów od lokalnych dostawców.

kotlina klodzka atrakcje turystyczne

„Alchemia” Lądek Zdrój

W odległości 1,5 km od stoku zlokalizowana jest restauracja Alchemia. Mieści się ona w hotelu Alhambra. Pracuje tam zespół doświadczonych i pełnych pasji kucharzy, którzy odpowiednio zadbają o każde podniebienie. Wystrój lokalu jest połączeniem eleganckiej klasyki z nutą nowoczesności. Menu nie jest zbyt obszerne, ale wynika to z dbałości o świeże dostawy lokalnych produktów. W karcie dań znajdziecie zarówno tradycyjne potrawy jak i niecodzienne połączenia smaków. 

ladek narty atrakcje dzieci zabawa kotlina klodzka

Mamy nadzieję, że skorzystacie z naszych praktycznych wskazówek i spędzicie niezapomniane chwile na stokach Ziemi Kłodzkiej. Życzymy wspaniałej zabawy!

Najczęściej czytane

  • Park-zdrojowy Kudowa-Zdrój blog

Uzdrowiska Kotliny Kłodzkiej

W Kotlinie Kłodzkiej poznaliśmy już cuda tutejszej natury, piękne wieże widokowe, historyczne budowle oraz wiele atrakcji turystycznych zlokalizowanych w Kłodzku jak i całej okolicy. Warto jednak ws [...]