zdjecie Klodzko Kotlina Klodzka

Ferie zimowe w Kotlinie Kłodzkiej powinno rozpocząć się u źródeł.

Sercem Ziemi Kłodzkiej i jej centralnym miastem jest oczywiście Kłodzko. Popularna wśród turystów miejscowość słynie ze swej bogatej architektury, pięknych zabytków oraz wielu atrakcji turystycznych. W ciągu jednego dnia, możemy naprawdę wiele zobaczyć i pogłębić swoją wiedzę na temat tego tajemniczego miasta oraz całego regionu.

 

Atrakcje Kotlina Klodzka Minieuroland ferie

Początek rodzinnej przygody w Kotlinie Kłodzkiej

Na początek warto odwiedzić Park Miniatur Minieuroland i zainspirować się do dalszych podróży. Zobaczycie w nim makiety przedstawiające zabytki Kotliny Kłodzkiej i architekturę Dolnego Śląska oraz miniatury słynnych budowli z Europy i świata. W okresie zimowym, każdy z gości otrzymuje przy wejściu gorący napój, co umila zwiedzanie parku nawet w najmroźniejsze dni. Z całą pewnością obsługa obiektu dba o to, aby każdy z odwiedzających czuł się komfortowo i przeżył wspaniałą rodzinną przygodę. Wiernie odwzorowane makiety otoczone bajecznym ogrodem robią niesamowite wrażanie. Zwiedzając to miejsce można poznać wiele ciekawostek o atrakcjach Ziemi Kłodzkiej. Historię i anegdoty o regionie przybliżą wam takie zabytki jak: Twierdza Kłodzko, ratusz miejski i znajdujące się obok niego kolorowe kamieniczki, Most św. Jana (tzw. „Most na jajach”), Pałac w Bożkowie, Bazylika Wambierzyce, Zamek Książ i wiele innych niezwykłych obiektów. A jeśli przyjechaliście pociągiem na pewno zaciekawi was miniaturowy dworzec PKP Kłodzko Główne, który z perspektywy olbrzyma jest jeszcze ciekawszy. Możecie zainspirować się tutaj do odkrywania najciekawszych waszym zdaniem zabytków i porównać miniatury z ich pierwowzorami. Dbałość o detal jest naprawdę imponująca.

Warto wspomnieć o informacjach praktycznych tj. bardzo łatwy dojazd z drogi krajowej nr 8 oraz duży parking. Na zwiedzanie parku zimą należy przeznaczyć przynajmniej godzinę. Warto zaopatrzyć się w cieplejszy ubiór, aby bez pośpiechu podziwiać kunszt modelarzy i unikalną roślinność, jaką przywieziono ze szkółek ogrodniczych z różnych części Europy.

gory stolowe atrakcje, Twierdza Klodzka

Miejsce, o które walczył Napoleon

Jako kolejny punkt zwiedzania Kotliny Kłodzkiej warto wybrać Twierdzę Kłodzką, która znajduje się w centrum miasta. Jej miniaturę widzieliśmy już chwilę wcześniej w Minieurolandzie. Była oblegana w czasie wojen napoleońskich. Dla turystów udostępniona jest jej niewielka część, ponieważ w dalszym ciągu trwają prace konserwatorskie. Pod opieką przewodnika zobaczycie punkt obronny twierdzy i przejdziecie błyskawiczne przeszkolenie artyleryjskie przy jednej z armat. Jeśli jesteście odważni na pewno zdecydujecie się na zwiedzanie podziemnego labiryntu minerskiego. Jeden z fragmentów korytarzy jest tak niski i wąski, że pokonuje się go prawie na kolanach. Wymaga to dużej sprawności i zapału, jednak jego przejście sprawia wiele frajdy. Najniższy odcinek można ominąć, przechodząc szerszym i wyższym korytarzem.

Na kłodzkiej twierdzy możecie skorzystać z dwóch możliwości zwiedzania. Pierwsza z nich obejmuje jedynie naziemną część twierdzy i potrzebujecie na nią około 1 godziny. Druga trasa obejmuje również podziemny labirynt, gdzie spędzicie kolejną godzinę. Niezbędny będzie tu cieplejszy ubiór sportowy. Każdego roku turyści mogą uczestniczyć w rekonstrukcji bitwy o Twierdzę, w której biorą udział bractwa historyczne oraz grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Bezpośrednio przy fortecy mieści się płatny parking.

kotlina klodzka atrakcje dla dzieci, Muzeum Ziemi Klodzkiej

Odkrywanie historii Ziemi Kłodzkiej

Ostatnim punktem jednodniowej wycieczki może być Muzeum Ziemi Kłodzkiej, zlokalizowane tuż przy rynku. Funkcjonuje ono od 1963 roku. Placówka od tego czasu gromadzi i pielęgnuje dorobek kulturalny Ziemi Kłodzkiej. Ze względu na burzliwe dzieje, zawirowania polityczne, etniczne i kulturowe obszar ten rysuje ciekawą historie, którą tutaj poznacie. W muzeum mieści się biblioteka z licznymi książkami na temat Ziemi Kłodzkiej oraz wieloma historycznymi publikacjami, dzięki którym odbędziecie prawdziwą podróż w czasie.

 

kotlina klodzka atrakcje dla dzieci

Było już dla ducha… a teraz coś dla brzucha

Po tak intensywnym dniu pora wybrać się na zasłużony posiłek. W niedalekiej odległości od centrum znajduje się godna polecenia restauracja „Korona”. Przyjemny dla oka XIX wieczny wystrój z pewnością zachęci gości do odpoczynku, zaś bogate i zróżnicowane menu trafi w gusta najbardziej wybrednych smakoszy. Jest to jedna z najpopularniejszych restauracji w Kłodzku, specjalizująca się w kuchni polskiej i europejskiej.

Apetyt rośnie

W ten oto sposób możemy w jeden dzień poznać Kłodzko – serce Kotliny Kłodzkiej. Oczywiście odnajdziemy tu jeszcze wiele innych, atrakcyjnych turystycznie miejsc. Jeden dzień to zdecydowanie za mało aby poznać wszystkie uroki tego miasta. Dlatego w kolejnych dniach wrócimy jeszcze do Kłodzka i dokończymy naszą wspólną podróż.

Tymczasem czekamy na wasze relacje ze zwiedzania Ziemi Kłodzkiej

Najczęściej czytane

  • Park-zdrojowy Kudowa-Zdrój blog

Uzdrowiska Kotliny Kłodzkiej

W Kotlinie Kłodzkiej poznaliśmy już cuda tutejszej natury, piękne wieże widokowe, historyczne budowle oraz wiele atrakcji turystycznych zlokalizowanych w Kłodzku jak i całej okolicy. Warto jednak ws [...]